KKB Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

KKB Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

kkb nedir 2020


Kısa adı KKB olan Kredi Kayıt Bürosu 11.04.1995 tarihinde bankacılık sektörünün lokomotifi durumunda olan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank ve Şeker Bank tarafından kuruldu. Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan en son açıklamada 2017 yılında toplam üye sayısı 156’ya ulaşmıştır. Bunlar 61’i faktöring, 44’ü banka, 23’ü leasing, 14’ü tüketici finansman,
7’si varlık yönetim şirketi, 4’ü sigorta şirketi ve 3’ü diğerdir.


Üyeler bu vasıta ile müşterilerine ait bilgi veya belgeleri merkezi bir sisteme aktarmakta ve bundan faydalanmaktadır. Görüldüğü üzere kredi kayıt bürosuna üye arttıkça ağ artmakta ve daha çok kişi veya kurumun finansal durumu paylaşılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu 2013 yılından itibaren sadece üyesi konumundaki finansal kuruluşlara değil bireylere ve reel sektöre yönelik hizmetler de sunmaya başlamıştır. Kredi Kayıt Bürosu üyelerine ve diğerlerine 2014 yılı itibariyle Finteks Kredi Notu sistemi ile bilgi ve belgeyi tek elden sunma imkânı getirdi.
 

Kredi Kayıt Bürosu kurulduğundan bugüne teknolojinin nimetlerinden faydalanıp üyelerine daha bir çok hizmet sunmak için findeks kredi notu, reel sektör karar destek sistemleri, çek endeksi, teminat mektubu durum sorgulama, kkb iban doğrulama sistemi, limit kontrol sistemi, ulusal sahtecilik girişimi tespit ve önleme hizmeti, internet sahtekarlıkları alarm sistemi, kkb bilinmeyen numara sistemi, findeks karekodlu çek sistemi, adres işleme hizmeti, merkezi karar destek sistemi, ticari kredi notu, çiftçi kayıt sistemi, bireysel kredi notu, bireysel borçluluk endeksi, kredi kullandırımı anlık paylaşım sistemi, tbb risk hizmetleri merkezi, findeks çek endeksi, çek durum sorgulama hizmeti, tarım kredileri değerlendirme sistemleri, ticari sicil paylaşma sistemi, kkb raporlama hizmetleri, tahsilat skorları, eğilim skorları, sahte bilgi ve belge beyan başvuru alarm sistemi, Anadolu veri merkezi adı altında bir çok sistem kurmuştur.
 

FİNDEKS KREDİ NOTU NE DEMEK 2020


Kredi kayıt bürosu tarafından kurulan findeks kredi notu sistemi; bireysel, ticari veya tarımsal müşterilerine web üzerinden hizmet veren bir platformdur.
 

kkb notu 2020


KREDİ NOTU ARALIĞI RİSK GRUBU

700-1099   Orta Riskli  
1100-1489   Az Riskli  
1500-1699   İyi  
1700-1900   Çok iyi  

Tablodan da anlaşıldığı üzere gelire bağlı olmak üzere bankadan veya finans kurumlarından kredi temin edilebilmesi için bireysel, ticari veya tarımsal müşterilerin en azından kkb puanlarının 1100 olması gerekmektedir.
 

KKB PUANI NELERDEN OLUŞUR 2020


Kkb puanını asıl oluşturan şeyler %35’lik oranlarıyla önemli paya sahip olan kredi ödeme düzeni ve mevcut kredi borç durumudur. %11 yeni alınan kredi, %10 kredi kullanma yoğunluğu ve %9 diğer faktörlerden oluşur. Yani bankalar veya finans kurumları kredi vermeden önce bireysel, ticari veya tarımsal müşterinin borç durumuna ve verdiği kredilerin tekrar kendisine ödeyip ödemediğine bakar. Bu iki durumda olumsuz ise bankaların kredi verme iştahı baya düşecektir ve olumsuz sonuçlanacaktır.
 

KKB PUANININ DÜŞÜK VEYA YÜKSEK OLMASI NE İFADE EDER 2020


Bireysel, ticari veya tarımsal müşterilerin kkb puanının düşük olması bankalardan veya finans kurumlarından kredi çekme ihtimalini düşürmekte, tam aksine yüksek olması kredi çekme olasılığını arttırmaktadır.
 

KKB PUANI NEDEN ÖNEMLİ 2020


Gerek bireysel müşteriler ihtiyaçlarını karşılamada gerekse ticari müşteriler ticari faaliyetlerinin sürekli kılınmasında veya tarımsal müşteriler tarımsal faaliyetlerini sürdürmek için birçok kes krediye ihtiyaç duyarlar. Bireysel veya ticari müşterilerin bankalar veya finansal piyasalardan kredi temin etmelerinin öncelik şartı kkb puanlarının iyi bir seviyede olması gerekir. Aksi takdirde finansal piyasadan kredi temin etmeleri çok zordur.
 

KKB PUANLARINI BANKAYA GİTMEDEN ÖĞRENEBİLİRLER Mİ 2020


Bankacılık hizmeti olan internet bankacılığından cüzi bir miktar karşılığında bankaya gitmeden kkb puanınızı öğrenebilirsiniz.
 

KKB YE İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ 2020


Bireysel, ticari veya tarımsal müşteriler kkb puanlarının doğruluğundan şüphe etmeleri neticesinde kkb ye ait internet sitesinden başvurularını yapabilirler. Kredi Kayıt Bürosu itiraz başvurusunu değerlendirdik sonra müşteri itirazın yapıldığı adresten sorgulama sonucunda itirazın ne şekilde sonuçlandığını öğrenebilir.
 

KKB PUANI SÜREKLİ DEĞİŞİR Mİ 2020


Müşterilerin finansal durumunun seyri nihayetinde kkb puanını doğrudan etkilemekte ve düşmesine veya yükselmesine neden olmaktadır.
 

KKB PUANIMI NASIL YÜKSELTEBİLİRİM 2020


KKB puanınız düşükse ve kredi temin etmek istiyorsanız acilen kkb puanınızı yükseltmeniz gerekiyor, bunun için de öncelikle yapmanız gereken ödemelerinizi kesinlikle geciktirmemenizdir. Eğer borcunuzu bazı olumsuz nedenlerden dolayı geciktiriyorsanız yapmanız gereken şey bütçeniz dahilinde el verdiğince borcunuzun yapılandırılmasıdır. Borcunuz farklı bankalarda ise veya aynı bankada birden çok krediniz varsa tek kredide birleştirme işlemini de yapabilirsiniz. Üzerinizde ipotek ettirebileceğiniz ev, arsa veya araba benzeri şeyler varsa bankaya ipotek ettirip kredi limitinizi de arttırabilirsiniz.