Kredi Kartı Borç Yapılandırması 2020

Kredi Kartı Borç Yapılandırması 2020

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırması(Birleştiren ihtiyaç kredisi), Halkbank(Halk Destek Kredisi), Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırması

         T.C Ziraat Bankası kredi kartlarında ödeme güçlüğü çeken ve takibe alınmamış olan(icra veya haciz amaçlı mahkemeye taşınmamış) vatandaşların 31.12.2018 tarihine kadar olan borçlarını uygun taksit ve faiz oranlarıyla yapılandıracağını kamuoyuna duyurdu. Peki, bu kampanyadan kimler nasıl yararlanabilir, yararlanma aşamasında izlenen yol nedir, kredi üst miktarı nedir, Yapılandırma da Kredi Kayıt Bürosu Puanı göz önüne alınır mı, başvuru ve kredi kullanım esnasında hangi belgeler talep edilmektedir, sadece Ziraat Bankası müşterilerimi faydalanabilir, sadece ziraat bankasına olan borçlar mı yapılandırılıyor, en fazla kaç kartınızı yapılandırabilirsiniz gibi soruları tek tek ele alarak konuyu açıklığa kavuşturalım.

Ziraat Bankası Kredi Kart Borçları Yapılandırmasına kimler başvurabilir

         Kredi kartlarının borcunu ödeme güçlüğü yaşayan veya sorun yaşamasa bile ödemelerini zamana yayarak ödemeleri rahatlatmak isteyen herkes başvurabilir. Yalnızca yapılandırılacak Kredi kartlarının sadece 31.12.2018 tarihine kadar olan borçları yapılandırma kapsamına alınacaktır. Yani Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirildiği tarihten önceki borçlar geçerli. Örneğin 10 bin (10000) TL limitli bir kredi kartınız var ve bu kartın ocak ayına kadar 7 bin TL borcu var ve 3 bin TL civarı da Kullanılabilir limiti var. 31.12.2018 tarihinden sonra yani 2019 ilk gününden itibaren 3000 TL limiti de harcadınız. Böylece kart borcunuz 10 000 TL oldu. Kampanya şartları gereği bu kredi kartınıza ait 10 bin TL borcun sadece 7 bini yapılandırma kapsamına girmektedir. Ayrıca bu borçların ziraat bankası veya herhangi bir bankada olması bir şeyi değiştirmiyor.

         Sizlerinde ziraat bankası müşterisi olmanız da gerekmiyor. Fakat krediniz onaylanınca zorunlu olarak sizin bir Ziraat bankası hesabınız ve bu hesaba bağlı talep ederseniz Ziraat bankası Kredi Kartınız oluyor.

 

Ziraat Bankası Kredi Kart Borçları Yapılandırmasına başvuruyu nasıl yaparım 

         Öncelikle size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeden önce, eğer özel sektörde çalışıyorsanız Kurumunuzdan en son alınan Maaş Bordronuza kaşe ve imza attırarak yanınıza bir kopyasını, Kamuda çalışıyorsanız ve Maaşlarınız Ziraat Bankasından almıyorsanız aynı şekilde Kaşe ve imzalı bir bordronuzu ayrıca OHAL sonrası gündeme gelen Görev Yeri Belgesini  (o kurumda hala aktif olarak çalıştığınızı ispatlar )  almanız gerekmektedir. Bunun yanında Borçlu olduğunuz Kredi Kartlarının Aralık 2018 ekstrelerinin bir nüshasını, ayrıca bu kredi kartlarının o günkü kapatma bedeli (erken kapatma durumunda Balon Ödeme yapıldığı için indirim olabilir. Kimlik veya ehliyet vb. TC kimlik numaranızın açık olarak yazıldığı bir kimlik kartı ile bu başvuruyu Bankadaki Bireysel İşlem Yöneticileri üzerinden yapabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Kredi Kart Borçları Yapılandırmasına yaptığım başvuruyu nasıl değerlendiriyor.

         Öncelikle Ziraat Bankasının ve diğer banka ve finans kurumlarının baktığı ilk gösterge KKB Puanıdır. KKB Puanınız düşük ise kredi alamam diye düşünmeyin zira ödeme durumunuzda KKB puanınız kadar önemli. Örneğin 3500 TL maaş alan birisiniz ve Kartlarınızın borcu 10000 TL bu durumda sizin ve ev halkının gelirine, evinizin kira mı yoksa size mi ait olup olmadığına, varsa ek gelirinize bakılır. 10000 TL borcu 24 ay %1.10 faiz ile yapılandırmak isterseniz sizin karşınıza ortalama 12000 civarı bir maliyet çıkacaktır. Bunun bir kısmı Sigorta ve Masraf olacaktır (250-300 arası ) bir kısmı da (50-100 arası )karşı bankaya yapılacak EFT (Para Transfer ücreti) olacaktır. Aylık taksitleriniz yaklaşık olarak 500 TL civarı olacaktır. Gelirleriniz ve giderlerinizi göz önünde bulundurarak Banka Karar verecektir.

 

         Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Puanı 1000 altı olmasına rağmen Ziraat bankası yapılandırmasından faydalanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Güçlük çekmekte olan vatandaşların genellikle KKB puanları zaten düşük olacağından bankalar bu durumda puan yerine yapılandırma sonrası ödeme durumunuzu daha fazla ciddiye almaktadır. Ziraat Bankası size şu teklifi yapabilir: Sisteme kredi talebiniz yapılırken Maaş ve KKB puanınıza göre size 24 ay %1.10 faiz veya 60 aya kadar %1.20 faiz sınırı getirebilir. Yani geliriniz 3000 TL iken Kart borcunuzu aylık 1000 TL taksitlere bölmenize izin vermeyebilir. Bu şartlar altında sizin isteğinize göre taksitlendirme yapmak istemeyebilir.

 

         Kullanılabilecek Kredi tutarı da bu durum göz önüne alınarak belirlenir. Banka Kaç adet Kredi Kartı Yapılandırma talep ettiğinize değil de toplam borç miktarınıza ve bu borcu gelir seviyenize göre en rahat nasıl ödersiniz düşüncesiyle hareket ediyor. Bu durumda kullanabileceğiniz kredi üst limitini banka bu kriterlere göre belirliyor. Banka sizin limiti az olan 10 adet kredi kartınızı da yapılandırabilir. Limiti yüksek ise tek kartınızı bile yapılandırmayabilir.

 

         Öncelikle Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma kampanyasında ilk Onay sisteme giriş yapılırken kişinin belgelenen geliri ve KKB Puanı geçmişine bakılarak Kredi Kartı Borç Yapılandırması için Kredi verilir. Başvuru yaptığınız Şube Müdürü bizzat inceleyerek başvurunuzu kendisi de ret edebilir veya onaya sunulmak üzere Merkeze gönderebilir. Merkezden onay da ret de gelebilir. Yani onay aşaması 3 aşamalı 1incisi giriş yapılan sistemin kendisi 2 cisi Bankanın Müdür veya görevlendirilmiş Müdür yardımcıları ve son olarak 3üncü aşamada Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü karar verecektir.

 

Ziraat Bankası Kredi Kart Borçları Yapılandırmasına yaptığım başvuru ret edildi, ne yapabilirim? 

         Öncelikle buna itiraz yolu kapalı, bunun yerine Vakıfbank veya Halkbank ‘ın da benzer bir kampanyasının olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunları buradan inceleyebilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Kredi Kart Borçları Yapılandırmasına yaptığım başvuru kabul edildi ne yapacağım?

         Başvurunuzu yaptığınız memur tarafından arandıktan sonra, ilk aşama borçlarını yapılandıracağınız kredi kartlarını kapatmanız gerekmektedir. Ayrıca bu kapatacağınız kartların güncel kapama bakiyelerini de öğrenmeniz gerekmektedir. Siz bu bilgileri ve işlemleri yaptıktan sonra Ziraat Bankası sizden alacağı imzalardan sonra sizin adınıza İlgili bankaya kapatma bedellerini havale ederek kartlarınızın borcunu kapatacaktır.

 

Doğru Karar nasıl verilir? Kredi Kartı Borçlarını Yapılandırmak her zaman mantıklı mıdır?

         Ödeme güçlüğü çekiyorsanız ve önünüzdeki aylarda bu ödeme zorluğunun devam edeceğini düşünüyorsanız, Kredi Kartlarının gecikme faizlerinin (%2,75) yüksek olmasından dolayı %1.10 veya %1.20 gibi düşük faizlerle borcunuzu yaymak daha mantıklı olacaktır. Kredi kartınızın borcu müeccel (tamamının derhal ödenmesi gerekiyorsa) ise kapatma da indirim olmayacaktır. Bu durumda indirim olmayacak kartın borcu yapılandırılarak borcun artmasına neden olabilirsiniz. Ödeme güçlüğü var ve bunun devam etme ihtimali yüksek ise Ziraat Bankası veya diğer Kamu banklarının sağladığı Kredi Kartı borçlarının yeniden yapılandırılması kampanyasından faydalanılması sizin avantajınıza olacaktır.

 

HALKBANK KREDİ KARTLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI 

         Halkbank Kredi Kart borçlarının yeniden yapılandırılma detayları Ziraat Bankası ile birebir aynı olduğundan ayrı bir başlık olarak açmak istemedik. Halkbank Bu kredi yapılandırma kampanyasına “Halk Destek Kredisi” adını vermiştir.  Vakıfbank ile Halk ve Ziraat Bankaları arasındaki en belirgin fark Vakıfbank sadece kendi müşterisi olanların kendisine ve diğer bankalara olan borcunu yapılandırmaya sokuyor.3 bankanın Kredi Kartları Borçlarının yapılandırılmasına ilişkin temel benzerlikler ve farklılarını aşağıda tablo olarak gösterelim.

 

 

ZİRAAT Bankası

HALKBANK

VAKIFBANK

Kredi Üst Limiti

Belirtilen bir limit yoktur.

Belirtilen bir limit yoktur.

Belirtilen bir limit yoktur.

Taksit Sayısı

Maximum 60 ay

Maximum 60 ay

Maximum 60 ay

Faiz Oranı

24 Ay a kadar %1.10
24-60 Ay arası %1.20

24 Ay a kadar %1.10
24-60 Ay arası %1.20

24 Ay a kadar %1.10
24-60 Ay arası %1.20

Kredi Kartı Sayısı Sınırı

Yok

Yok

Yok

Kimler Başvurabilir

HERKES(Şartları uyan)

HERKES(Şartları uyan)

Sadece Vakıfbank Müşterileri


Talep Edilen Belgeler

İstenilen Belgeler minimuma indiirlmiş olup Kimlik ve borçlu olunan kartların Aralık 2018 ekstresi yeterli olmaktadır.
Açıklama Not: Eğer adı geçen bankalardan maaş alıyorsanız bordroya ihtiyacınız yoktur. Görev belgesi memurlar için istenen aktif olarak göreve devam ettiğine dair belgedir. Duruma göre banka ek belgeler isteyebilir. Örneğin Ek gelir beyan ettiniz. Sizden bunu belgelemenizi isteyebilir.