TL Neden Değer Kazanıyor? Sebebi Nedir ?

TL Neden Değer Kazanıyor? Sebebi Nedir ?

TL Neden Değer Kazanıyor?Sebebi Nedir?

Ocak Ayının sonu ve Şubat başı itibari ile Türk Lirasında değer artışı olduğu görülüyor. Bu artışın nedenleri nelerdir? Döviz karşısında Türk lirasının değer artışı sürer mi?  

Öncelikle son günlerde bir internet sitesinde çıkan Türkiye’nin IMF ile anlaşma yaptığını belirten bir haber vardı. Haber detayında IMF den 20 milyar Dolar avans alındığına dair bilgileri içeriyordu. En başta belirtmek gerekir ki IMF
Hiçbir ülkeye böyle bir avans vermez. IMF Hükümet ile masaya oturur ve şartları kabul edilirse programını başlatır ve anlaşılan takvime göre ödeme yapar ve bazı kontrolleri ister.

Son günlerde TL deki değerlenmenin 2 temel nedeni bulunmaktadır. İlki Merkez Bankasının 30 Ocak tarihinde yayınlanan ve Yılsonu enflasyonu için %14.6 oranını öngören raporu. Önceki raporda %15.2 olan hedefin  %0.6 aşağısında bir hedef. Bu rakamlar piyasa beklentilerinin biraz altında ama gerçekleşebilir bir hedef olmasından kaynaklı TL üzerinde olumlu bir etki de bulunmuştur.

Hedefin gerçekçiliğini nereden çıkartıyoruz. Öncelikle Enflasyon tanımı burada önemli bir husus enflasyon sadece fiyatların düşmesi ve artması değildir. Bu değişimin süreklilik arz etmesidir. Fiyatlar artıyor ama artış hızı azalıyor. Yani hız düşmüyor ivme azalıyor sadece. Öncelikle Enflasyon için 2 büyük neden olarak görülen Talep enflasyonunda ciddi bir düşüş var (fiyatların yüksek olmasından dolayı halkın kemer sıkması veya alım gücünün düşmesinden dolayı talepte yaşanan azalma) diğer yandan 2018 yılının ortasından sonra yaşanan aşırı Kur Baskısından kısmen sıyrılmış bir üretim süreci de maliyet enflasyonundaki aşırı artışı dizginlemiş durumda. Merkez Bankasının sıkı para politikasını sürdüreceği ve 31 Mart Yerel seçimleri öncesi herhangi bir faiz indirimine gitmeyeceği yönünde yarattığı hissiyat da bu düşüşte etkili olmuştur. Mevcut uygulanan Para Politikasına devam edileceği vurgusu hatta biraz daha sıkılaşarak artması durumu da söz konusu iken piyasanın duyduğu güven biraz artmıştır.

Diğer bir önemli konuda Amerika Merkez Bankası FED in nasıl bir politika izleyeceği ve hangi adımları atacağıydı. Faiz artırımı devam mı edecekti yoksa bir süre ara mı verilecekti. FED açıklamasında özellikle “Sabırlı” olacakları ifadesini kullanarak faiz artırımının otomatik şekilde düzenli olarak artırıldığı sürece bir süre ara verebileceği sinyali verdi. FED bu kararını Piyasa durumu ve Ekonomik aktivitelere göre belirleyeceğini ifade etti. Bu yumuşak açıklamalar aslında bir nevi piyasa beklentileriyle paralellik gösterdi. Daha önce parasal genişlemeye bir süre ara verip küçülme eğilimi gösteren FED bu kararından vazgeçmiş daha doğrusu bunu da piyasaya ve ekonomik aktivitelere bağlamıştır. Bütün bu genişlemeye verilen aranın piyasa koşullarına bağlanması ve faiz artırımının süreceğinin garanti olmadığını belirtmesi piyasalar üzerinde ciddi bir olumlu hava yaratmıştır. Hem ABD hem Diğer borsalarda etkileri açıklama sonrası hemen görülmeye başlamıştı. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump Çin ile 1 Mart tarihine kadar bir anlaşmaya varılabileceğini ifade ederek olası ticaret savaşları kaygısını biraz bastırdı.

Hem Merkez Bankamızın hem de ABD Merkez Bankası (FED) nın bu açıklamaları piyasalar üzerinde olumlu bir hava yaratmıştır. TL değer kazanmıştır. Bu değerler ihracatçılar yeterli midir? Elbette bu tartışılır. Jeopolitik riskler ve ABD olan ilişkiler içerde Merkez Bankası Sıkı para politikasına bağlı olarak bu değerlenmede dalgalanmalar yaşanması olasıdır.