Kredi Kartı Nedir? Gerekli midir?

Kredi Kartı Nedir? Gerekli midir?

Kredi Kartı Nedir? Ne işe yarar ?Güvenli Kredi Kartı Kulllanımı Esasları Nelerdir?

Banka, kredi ve finans kuruluşlarının kendi müşterilerine temin ettiği ve ön limitli plastik yüzey üzerine manyetik ve yonga(çip) teknolojisi ile işlenmiş ödeme aracının genel adıdır Kredi Kartı. Kart üzerinde Kart sahibinin adı Soyadı, Kartın numarası bazen de kartlarda ilgili kartın bağlı bulunduğu hesabın IBAN numarası, Kartın son geçerlilik tarihi, CVV (Güvenlik Kodu, kartın arka tarafında bulunan 3 haneli rakam) veya ayrıca kartın ait olduğu grubun ismi yazar (Visa, MasterCARD gibi)Kredi kartı bir nevi nakit paranın alternatifi olan bir ödeme biçimidir. Bazen günümüzde nakit paradan daha geçerli olduğu alanlar bile vardır. E-ticaret vb. internet üzerinden yapılan alışverişlerle nakit para ile satın alamayacağınız kadar uzakta bulunan ticari ürünleri almanızı sağlar.

Peki, Kredi Kartı Kullanmalı mıyım? Yoksa Kullanmamalı mıyım?

Öncelikle Kredi Kartı bugün 2019 yılı itibari ile neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Birçok kurum ödemesi, fatura ödemesi ve vb. yükümlülükleri internet üzerinden herhangi bir yere gitmeden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız veya bir şekilde hayatınızda internet alışverişi veya sanal ödeme yapmanızı gerektirecek bir iş veya hobiniz varsa kredi kartı sizin için zorunlu oluyor. Fakat bu zorunluluk kendi imkân ve mali varlığımızı tehdit edecek boyuta ulaşmamalı, özetle kredi kart sayımızı ve limitimiz doğru ayarlamamız gerekmektedir.

         Eğer aile içinde sizin ihtiyaç halinde kullanabildiğiniz ve ekstra olarak kredi kartının kullanılabileceği bir alanda iş yapmıyorsanız yani kredi kartının geçerli olduğu yerlerde çok aktif olarak bulunmuyor ya da internet üzerinden alışveriş yapmıyorsanız, fatura, vergi, borcu veya herhangi bir ödeme yapmanızı gerektirecek bir durum yoksa ve kredi kartı kullanımı konusunda otokontrol (kendini tutama ) sorununuz varsa Kredi Kartından KESİNLİKLE UZAK DURUNUZ.
            Eğer gerçekten ihtiyaç duymuyorsanız elimde bulunsun mantığı ile kart almanın birçok riski vardır. Bu riskleri madde madde inceleyelim.
  • Öncelikle Kredi kartı demek potansiyel olarak harcama yapma yeteneğinizin artması demektir. Bu da sizi müsrif (israf yapan) bir yaşam biçimine sürükleyebilir. 
  • Kartınızın fiziki güvenliğini sağlayamamanız durumunda dolandırıcılık veya hırsızlık mağduru olabilirsiniz. Özellikle güvenli kredi kartı kullanma ile ilgili gerekli bilgilere sahip değilseniz veya dikkat etmiyorsanız.
  • Kart sizin sanal ortamda kontrolsüz alış veriş yapma, çevrimiçi (online) bahis veya kumar sitelerine çok kolay girmenize neden olabilir. Kötü alışkanlıkları tetikleyebilir. Tabi bu otokontrol sorunu olan kişilerde daha olasıdır.
  • Kartınızla yapılabilecek herhangi bir satın alma işleminden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz, örneğin kart kopyalama veya hırsızlık gibi durumlardan dolayı kartınızla illegal yapılacak olan tüm işlemlerden öncelikle siz sorumlu olacaksınızdır. Gerçek ortaya çıkıncaya kadar potansiyel suçlu muamelesi görme ihtimaliniz vardır.

Sonuç olarak Kredi Kartı Şart mı Değil mi?

Kredi Kartının günümüzde neredeyse kullanılmadığı sektör ve kurum kalmamıştır. Birçok işlemi tek tıkla olduğunuz yerden yapmanıza yarayan bir ürün olmasından dolayı kontrollü, aşırıya kaçmayan ve kötü alışkanlıkları tetiklemeyen kredi kartı kullanımını mantıklı ve doğru seçim olarak görüyoruz. Âmâ ihtiyaç duyulmuyorsa da kullanılmaması daha mantıklıdır.