Güvenli Kredi Kartı Kullanma

Güvenli Kredi Kartı Kullanma

Güvenli Kredi Kartı Kullanma ve 3D Güvenli Ödeme Kodu

Kredi Kartlarımızı Hem Sanal Ortamda Hem de Gerçek Hayatta Nasıl Güvenli şekilde kullanabiliriz? 3D güvenlik kodu nedir? İnternet ortamında kredi kartı ile alışveriş yapmanın sakıncaları nelerdir?  Fiziki Pos cihazlarında nelere dikkat etmeli?  ATM lerde işlem yaparken hangi problemler yaşanabilir? Temassız Kart hızlı ama Güvenli mi ?

1-Fiziki Pos cihazı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Fiziki poslarda güvenli bir şekilde alış veriş yapmanın, kredi kartı veya banka kartı kullanmanın en temel 2 riski vardır. Birincisi fiziki pos görüntüsü verilmiş ama sadece bir kart kopyalama aracı olarak tasarlanmış bazı cihazlara birçok dolandırıcılık olaylarında rastlanılmıştır. Bu fiziki pos görüntüsüne sahip sahte poslar taktığınız kartın bir kopyasını oluşturmak için gereken ve kredi kartınızın üzerinde işlenmiş verileri kopyalar. Bu kopyalanan bilgiler üzerinde yeni bir kredi kartı üretirler sizin bilgilerinizle. Bazen yeni bir kart üretmek zorunda kalmazlar bile kopyalanan verileriniz ile eğer 3D güvenlik önlemi almamış ve kartınıza bazı kısıtlamalar koymamışsanız sadece kart numarası ,son kullanma tarihi ve CVC (Güvenlik Kodu) ile de alışveriş yapabilirler ,kartınızdan herhangi bir sipariş geçebilirler. Kredi Kartı nedir ve hangi bileşenlerden oluşur, bu linkten bakabilirsiniz. Kredi Kartı nedir?
         
Diğer bir fiziki pos kullanma riski ise kredi kartınızın şifresini girerken görülmesi ve akabinde bir şekilde kartınızı ele geçiren bir kişinin kartı kullanmak için her şeye sahip olması riski mevcuttur. Bunun yanında kredi kartınız üzerinde bulunan temel bilgilerin bir yere yazılmadığına emin olmanız ve kredi kartınızı kullanırken satıcıya kontrolü tamamen bırakmamanız gerekmektedir. Sizin göremediğiniz bir mesafede bırakmamanız lazım. Çünkü kart bilgileri elde edilerek gerekli bir önlem alınmamış bir karttan her türlü para çekimi veya alışveriş yapılabilir. Bunu önlemenin yolu 3D güvenlik kullanmaktır. Bir sonraki maddelerde bu konuyu detaylı inceleyeceğiz.

Özetle kullandığımız pos makinasının her zaman gördüğümüz standart poslara benzememesi veya üzerinde herhangi bir fazladan aparat varsa duruma şüpheyle bakılmalı, kredi veya banka kartı sizin görüş alanınızdan tamamen çıkmadan işlem yapılmalı, şifreyi kendimiz yazmalı ve kart üzerindeki bilgilerin resmi çekilmesine müsaade edilmemeli ve elle de olsa kart bilgilerinin tamamının bir yere yazılmasına izin verilmemeli

Fiziki pos ile kredi kartı kullanımı ile ilgili bir sorun yaşanması durumda yapılması gerekenler

a-ilkin kartınızın ait olduğu bankaya ait çağrı merkezini arayarak kartınız için kayıp çalıntı başvurusu yapmalısınız. Bu durum düşünülerek bankanıza ait müşteri hizmetlerinizin telefon numarasını cep telefonunuza rahatça erişecek şekilde kaydetmeniz önemli.
b-İlgili pos sahibi acil bir şekilde polise şikayet edilmeli
c- kendi fiziki güvenliğinizi sağlamanıza dikkat ediniz. Zira kartı veya kart bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar sizden bazı bilgileri zorla alma düşüncesi ile size saldırabilir, rehin alabilir veya farklı şekilde bilgi vermenizi sağlayacak herhangi bir tehditte bulunabilir.

2-ATM de Kredi Kartı veya Banka Kartı Kullanmanın Detayları

1-Öncelikle işlem yapacağınız ATM de daha önce gördüğünüzden farklı bir eklenti veya aparat görürseniz veya kart giriş veya kart okutma bölmelerinde bozulma aşırı derecede yıpranma vb. değişik görüntüler varsa başka bir ATM cihazı denemenizde fayda var.
Zira ATM kart okuma bölmesi sökülüp yerine kart kopyalama ara yüzü eklenmiş olabilir veya bölme zarar görmüştür kartınızı yutabilir ve yutulan kart düzenek sahibi tarafından daha sonra çıkarılarak kötüye kullanılabilir.

2-ATM cihazlılarında işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almamaya özen gösteriniz, zira kart şifrenizi öğrenen zanlı fiziki darp veya başka yolla kartınızı ele geçirirse karttan nakit çekebilir veya limit doğrultusunda alışveriş yapabilir.

 3-Şifrenizi girerken biraz dikkatli olmanız gerekmektedir. Etrafta bulunan kimsenin göremeyeceğine emin olunuz. Şifre girerken sesli ifadelerle şifrenizi mırıldanmayınız. Yardımcı olan birileri olsa bile cihaza soktuğunuz kartınızın bir başka kart olarak size verilmediğine dikkat ediniz. Zira el çabukluğu ile az önce kullandığınız kartı çıkartıp yerine başka bir kart verilmiş olabilir.

4- Kredi veya Banka kartınız herhangi bir zamanda ATM ye sıkışır veya ATM kartınızı geri iade etmezse kartınızı almayana veya iletişime geçtiğiniz bankadan sizi tatmin edici bir cevap almadan ATM den uzaklaşmayınız. En ivedi şekilde bankanızı arayarak neden kartınızı geri alamadığınızı öğrenip gereken işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kart sıkışma durumunda da bankanızla temasa geçip kartı iptal ettirmedikçe de ATM yi terk etmeyiniz.

3-Temassız Kart

Temassız kartlar bize çok ciddi anlamda hız sağlarlar ama kartın kaybolması durumunda direk sorun haline geleceğinden bir o kadarda güvensiz bir ortam sunmaktadır. Eğer kullanımına dikkat edilmez ise güvenlik açığı olarak potansiyel bir sorundur. Kullanım konusunda ben dikkatliyim diyorsanız hızından faydalanabilirsiniz.
         Temassız kartınızı kaybettiniz anda çok hızlı bir şekilde bankanıza kart iptali veya temassız özelliğin iptalini bildirmeniz gerekmektedir.

4-Sanal Pos, İnternet Alışverişinde Dikkat edilmesi Gerekenler

1-Öncelikle gireceğiniz sitenin girmek istediğiniz firmaya ait olan site olup olmadığından emin olmalısınız. Örneğin herhangi bir dolandırıcı girmek istediğiniz sitenin ismine benzer bir web sitesi açarak ve görüntüyü birebir aynı yaparak sizi tuzağa düşürebilir. Örnek olarak garanti bankasının web sitesini alalım (daha önce Halkbank ve garanti bankası web sayfalarının birebir kopyası ile dolandırıcılık olayları yaşanmıştır.) normal koşullar altında www.garanti.com.tr olan adresi bir hırsız www.garaanti.com veya www.garannti.com olarak size orijinal site içeriğine benzer bir içerik sunar. Bu sitelerde genelde sizden kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi isterler ayrıca sms kodu da isteyerek sizi girmeye çalıştığınız sahte site ile meşgul ederek kendileri aynı bilgilerle ve cep telefonunuza gelen sms ile orijinal sitedeki hesabınızı boşaltırlar.Bu tarz bir dolandırıcılıktan sakınmanın yolu bankalara ait adresleri dikkatli girerek ve hatta mümkünse Google gibi araçlarla arayarak girmenizdir. Site ismine dikkat etmeniz ve sitenin adresinin güvenirliliği ifade eden SSL (https://) ile başlamasına dikkat etmenizdir.

2-Bankacılık işlemlerinizi herkese açık ağda veya ortak kullanılan ağlarda yapmamaya dikkat ediniz. Ağınızın güvenlik duvarı ve anti virüs programı olursa daha doğru olacaktır.

3-Size sms, mail veya sosyal ağlar üzerinden gönderilen linklere kesinlikle tıklamamaya çalışınız, bu linkleri kontrol etmeden bu sitelere giriş yapmamaya yapılsa bile herhangi bir kişisel veri paylaşılmamasına dikkat ediniz.

4- Sizden( bankanın orijinal sitesi hariç) hangi yolla olursa olsun kullanıcı adı ve şifreyi isteyen maillere asla itibar etmeyiniz. Zira bu kural sadece bankacılık işlemleri için değil diğer tüm internet işlemleri içinde geçerlidir. Şunu unutmayınız hiçbir kurumsal firma sizden aynı anda hem kullanıcı adınızı hem de şifrenizi aynı anda istemez. Zaten kendilerinde mevcut olan verileri sizden neden istesinler ki ???

5-3D Güvenli Ödeme Nedir?
 

Günümüzde kredi kartının internet ortamında kullanılması aşamasında gerek yazılımsal gerek donanımsal gerekse de sosyal mühendislik yöntemleri ile birçok saldırıya maruz kalıyoruz. Sanal ortamda güvenli kredi kartı kullanmanın yukarda belirtilen önemlerin yanında birde her işlem için cep telefonunuza tek kullanımlık ve süreli kod kullanmaktır. Bu yönteme 3D Güvenli ödeme yöntemi denir. Siz kullanıcılarımıza bu yöntemi şiddetle tavsiye ederiz.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken ilk husus cep telefonumuza indirdiğimiz programların güvenli olduğundan emin olmamız ve cep telefonumuzun başkasının eline geçmemesine dikkat etmemizdir.
Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sabredip okuduğunuz için teşekkür ederiz.

6-Sanal Kart  Nedir?

Sanal kart tüm yukarda sayılan olası sorunlara karşı 3D güvenli ödeme seçeneği ile beraber güvenli bir internet alışverişini sağlayan diğer bir unsurdur.Asıl olan kartınıza tanımlanan sanal kart miktarını ve aktifliğini sizin belirlemenize izin vererek,internet üzerinden tam olarak emin olamadığınız veya güvenemediğiniz firmalardan alışveriş yaparken kullanabileceğiniz bir  imkan sağlar.
Örneğin bir aboneliğiniz var ve bu aboneliğe ait faturaları asıl kart bilgilerinizi girmeden ödemek istiyorsunuz .Bu durumda ek bir sanal kart ile limiti belirli bir kartı aktif hale getirip ödeme yaptıktan sonra zaten biten limiti olduğundan karşı tarafın herhangi bir işlem yapmasına müsaade etmemiş olacaksınız.Neflix gibi veya ücretli oyun sitelere küçük bile olsa yapcağınız ödemelerde kesinlikle sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz.Daha önce işlem yapmadığınız kurumlar içinde sanal kart ile başvuru yapmanız lehinize olacaktır.Sanal kart verilerinizi de dikkatli saklamanız önemlidir.