Tanzim Satışlarının Fiyatlara Etkisi?

Tanzim Satışlarının Fiyatlara Etkisi?

Tanzim Satış Mağazalarının Sebze Fiyatlarına Etkisi

Sebze ve meyve fiyatlarının aşırı yükselmesinden dolayı birçok çıkar grubu zor duruma düştü. Sebze ve meyve fiyatlarının yükselmesi enflasyonun yükselmesine neden olur. Enflasyonun yükselmesi ise gelir dağılımı başta olmak üzere ekonomik olarak ülkeyi zora sokar.

Sebze ve meyve fiyatlarının aşırı yükselmesi kamu otoritesinin piyasaya müdahale etmesine sebep verdi. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında tanzim satış mağazası adı altında mobil mağazalar oluşturuldu ve bu mağazalar sebze satışlarına başladı.

Tanzim satış mağazaları, Belediyeler ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kuruldu. İlk etapta yedi sebze satışa sunuldu bunlar: Biber, patlıcan, ıspanak, salatalık, domates, patates ve soğandan oluşuyor. Tanzim Satış Mağazalarında satılan sebzelere baktığımızda fiyat olarak market ve pazarlara göre fiyat avantajı var. Burada amaç hiçbir aracı koymadan üreticiden tüketiciye ürünü ulaştırmak.

Belediyeler sebze satışı gerçekleştirmeden önce de ekmek satışı gerçekleştiriyorlardı. Yani belediyelerin bu konuda deneyimli olduklarını görüyoruz. Yapılan açıklamalarda kar yapılmadığını sadece nakliye giderlerinin fiyatlara yansıtıldığı belirtildi.

Tanzim Satış Mağazaları Sebze Fiyatlarını Düşürür Mü? 

İlk aşamada İstanbul da 50 adet, Ankara da ise 15 adet tanzim satış mağazası kuruldu. Peki, bu durum fiyatları kalıcı olarak düşürür mü? Üzerinde durulması gereken konu bu. 

Bir malın fiyatını o malın arz ve talebi belirler. Talebi sabit olarak düşünecek olursak fiyatların düşmesi için arzın artması yani üretimin artması gerekiyor. Üretim nasıl artar sorusunun cevabı da girdi maliyetlerinin düşmesinde saklı, yani girdi maliyetleri düşerse çiftçi üretimi arttırır. Üretim artışıyla birlikte fiyatlar düşer. Tanzim satış mağazalarının sebze fiyatlarını ülke düzeyinde ne şekilde etkileyeceğini zaman içerisinde göreceğiz.