Yabancılara Yönelik Yardımlar

Yabancılara Yönelik Yardımlar

Yabancılara Yönelik Yardımlar: Yabancılara yönelik yardımlar; sosyal uyum yardımı ve yabancılara yönelik şartlı eğitim yardımından oluşur.

Sosyal Uyum Yardımı 

Yabancılara yönelik sosyal uyum programıdır. Başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına veya seçili il veya ilçelerde kurulmuş olan Kızılay hizmet merkezleri aracılığıyla alınmaktadır. Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden muhtaçlık, hanede sosyal güvence olmaması ve demografik kriterlerden en az birine uyması şartlarını taşıyan 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip Suriyeliler ve diğer tüm yabancılar faydalanabilir. T.C No ile başvurulması yeterlidir. Her ay ödeme yapılır. Hanede kişi başına 120,00 TL yapılır.
  
Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı 

Başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına veya seçili il veya ilçelerde kurulmuş olan Kızılay hizmet merkezleri aracılığıyla alınmaktadır. 99 ile başlayan kimlik numarası ile başvurulması yeterlidir. Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, muhtaç, hanede sosyal güvencesi olmayan ve okulun açık olduğu dönemde 1 ayda 4 günden fazla (%80) devamsızlık yapmayan, milli eğitim bakanlığında ve geçici eğitim merkezlerinde okuyan Suriyeliler ve diğer tüm yabancı çocuklar faydalanabilmektedir. 1 ile 8 inci sınıflar arası kız öğrencilere 40 TL. Erkek öğrencilere 35 TL; 9 ile 12’nci sınıflar arası öğrenciler için kız öğrencilere 60 TL, erkek öğrencilere 50 TL ödeme yapılır. Sömestr başlarında birer defa olmak üzere çocuk başı 100 er TL ekstra ödeme yapılması planlanmaktadır. 9 ay boyunca ödeme yapılır. İki ayda bir toplu ödeme yapılır.