Fed faiz indirirse dolar ve altın ne olur?

Fed faiz indirirse dolar ve altın ne olur?

Fed Ocak 2020 Faiz Toplantısı Ne Zaman?


ABD Merkez Bankası Fed, tüm Dünyanın merakla beklediği faiz toplantılarını 28-29 Ocak tarihlerinde yapacak. Türkiye saatiyle 21:00 da Fed başkanı Powell tarafından alınan faiz kararı açıklanacak.

Fed faiz indirir mi 2020

 

ABD merkez bankası Fed, faiz indirimlerini frenledi. Başkan Powell Ocak ayında faizi indirmeyeceğine dair sinyaller verdi.
 

Fed faiz indirirse dolar ne olur 2020

 

Fed’in faiz indirimine gitmesi durumunda diğer tüm değişkenlerin (S-400, ABD-İRAN gerginliği veya F 35 v.b değişkenler) sabit olduğu varsayımı durumunda (Ceteris Paribus) dolarda değer kaybı yaşanır. Fed'in faiz indirimi sonucunda gelişmekte olan ülkelere döviz girişinde artış olur. Gelişmekte olan ülkere döviz girişi gerçekleştikten sonra dövizde bolluk yaşanır ve bu durumda döviz fiyatında düşüş yaşanır.
 

Fed faiz indirirse ons altın ne olur 2020
 

Genel olarak dolar ve ons altın birbirinin tersi yönünde hareket eder. Biri arttığında diğeri düşer veya biri düştüğünde diğeri artar. Fed’in faiz indirimine gitmesi durumunda diğer tüm değişkenlerin sabit olduğu varsayımı durumunda dolarda düşüş yaşanacağından ons altında yükseliş olacağı beklenir.


Fed faiz indirirse gram altın ne olur 2020
 

Gram altını formülize edecek olursak;

Gram altın:
(ons altın/31,1) x (995/1000) x (dolar/tl)

Sabitler: 31,1 ve 995/1000. Ons altın 31,1 gram altına denk gelir. 995/1000 ise altının saflık derecesini gösterir.

Değişkenler: Ons altın ve dolar/tl


Görüldüğü üzere gram altın fiyatını "ons altın ve dolar/tl paritesi" belirliyor. Ons altını sabit olarak varsaydığımızda fed' in olası bir faiz indirimine gittiğinde dolar/tl kurunda düşüş yaşanacağından gram altında da düşüş yaşanır. Ama ons altını sabit olarak kabul etmezsek durumlar daha bir karmaşık hale gelir çünkü fedin faiz indirmesi sonucunda dieğr değişkenlerin sabit olduğu varsayımı altında dolar düşer ons altın yükselir. Peki, dolar/tl kuru düşerse ons altın yükselirse gram altın ne olur? Gram altının fiyat değişimini, dolar/tl kuru ve ons altının ne kadar değişeceği belirler.
 

Fed faiz kararı ne zaman 2020


Ocak: 28-29 Ocak 2020

Mart: 17-18 Mart 2020

Nisan: 28-29 Nisan 2020

Haziran: 9-10 Haziran 2020

Temmuz: 28-29 Temmuz 2020

Eylül: 15-16 Eylül 2020

Kasım: 4-5 Kasım 2020

Aralık: 15-16 Aralık 2020

  

Yetkililerden yapılan açıklamalar neler?


ABD Başkanı Trump: "Fed faiz indirimine gitmezse ve hatta ideal olarak (ekonomiyi) teşvik etmezse, görevini ihmal etmiş olacak, Fed faizi artırmada çok hızlıydı ve düşürmekte ise yavaş" dedi. (24.10.2019) 

St. Louis Fed Başkanı James Bullard: ABD de düşük enflasyon ve beklelenden daha büyük bir yavaşlama riski var. Bu durumdan dolayı kendisinin ilave faiz indirimi taraftarı olduğunu söyledi. Küresel büyümenin yavaşladığını, ticaret politikasında belirsizlik yaşandığını, ABD ve küresel imalat sektöründe daralma ve yavaşlayan işletme yatırımlarını içerdiğini de sözlerine ekledi. (15.10.2019)

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari: Ekonomi daha fazla risk gösterirse, şirket yatırımları yavaşlamaya devam ederse, küresel ekonomi yavaşlarsa, enflasyon hedefimizin altında seyretmeye devam ederse ABD konomisini desteklemeliyiz ve frene basmamalıyız. Fed'in faizleri düşürdüğü için mutlu olduğunu, fedin faizleri yükseltmesi gerektiğini düşünmediğini ve fedin kaç kere daha faiz indirmesi gerektiğini henüz bilmediğini söyledi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George: ABD ekonomisinin büyümesinde sert bir yavaşlamaya dair işaret oluşursa eğer faiz indirimini destekleyeceğini, ABD ekonomisinin şu anda iyi durumda olduğunu, Ilımlı büyüme, rekor düşük seviyedeki işsizlik  oranı ve ılımlı enflasyon görünümüyle politikada değişikliğe gitmemenin uygun olacağını düşündüğünü söyledi. (07.10.2019)

ABD başkanı Donald Trump, "Avrupa Merkez Bankası faizleri düşürdü fed de hemen faizleri düşürmeli"dedi. 

ABD başkanı Donald Trump Twitter aracılığıyla fed ile ilgili açıklamalarda bulundu: Fed, faizi sıfıra veya daha altına düşürmeli.

Deutsche Bank: Amerika Merkez Bankası Fed önümüzdeki dört dönemde 0,25 baz puan olmak üzere toplamda yüzde 1 oranında faiz indirimine gidebilir. Fed'in faiz indirimine gitmesinin nedeni; ABD ekonomisinin yavaşlaması ve ABD ile ÇİN arasında yaşanılan ticaret savaşıdır.

ABD başkanı Donalt Trump'ın 06.09.2019 tarihli açıklaması: Fed, faizleri arttırmada çok aceleci, indirmede çok geç kaldı.

ABD başkanı Donalt Trump'ın 03.09.2019 tarihli açıklaması: Birçok ülkede negatif faiz varken fed harekete geçmeyi başaramıyor. ABD başkanı Donalt Trump'ın 19.08.2019 tarihli açıklaması: 

28.08.2019 tarihli fed bölgesel başkanlarının faiz ile ilgili açıklamaları: Dallas Fed Başkanı Kaplan ve San Francisco Fed Başkanı Daly, Amerikan Merkez Bankası Fed'in Eylül ayında faiz indirimine gidebileceğini belirttiler.

23.08.2019 tarihli fed bölgesel başkanların açıklamaları: Amerikan Merkez Bankası bölgesel başkanlarından üçü ABD ekonomisinin daha düşük bir faiz oranına ihtiyaç duymadığını, başka bir fed bölgesel başkan ise zorunda kalınmaması halinde fed'in faiz indirmemesi gerektiğini açıkladılar. 

İngiliz bankacılık devi Barclays plc: Küresel büyümenin yavaşlamasından ve dolardan kaynaklı aşağı yönlü risklerden dolayı fed; eylül, ekim ve aralık aylarında 25'er baz puan faiz indirimi yapabilir.

ABD başkanı Donalt Trump'ın 19.08.2019 tarihli açıklaması: ABD merkez bankası fed, küresel büyümeyi desteklemek için en az 100 baz puan faiz indirmeli. 

Ekonomistler, ABD Merkez Bankası Başkanı Powell'ın Eylül ayında, küresel yavaşlamaya tedbir olarak gösterge faizi bir kez daha düşürmesini bekliyor.

Trump'ın 24.06.2019 tarihli açıklaması: "ABD'nin faiz indirimine, parasal gevşemeye ihtiyacı var"

St.Louıs Fed başkanı Bullard'ın 25.06.2019 tarihli açıklaması: " Önden yüklemeli bir faiz indirimi için zaman uygun. Haziranda faiz değiştirmemek Temmuzda bir adım olasılığını çok arttırdı. "

Fed başkanı powell'ın 25.06.2019 tarihli açıklaması: "ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü riskler son dönemde arttı ve bu değerlendirmenin politika yapıcılar arasında faiz indirimi için zeminin güçlenmesine neden oldu."

St.Louıs Fed başkanı Bullard'ın 26.06.2019 tarihli açıklaması: "50 baz puanlık faiz indirimi aşırı, 25 baz puanlık faiz indirimi sigorta."

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudrow'un 30.06.2019 tarihli açıklaması: "Fed yakında faiz indirir."

ABD Başkanı Trump'ın 07.07.2019 tarihli açıklaması: "Fed eğer ne yaptığını bilseydi faizi düşürürdü."

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.    


Dolar Neden Yükselir Veya Düşer?

Fed Nedir ? Fedin Görevleri Nelerdir?