Pmı nedir? Pmı Türkiye, Pmı ındeks, Pmı verisi ne anlama geliyor?

Pmı nedir? Pmı Türkiye, Pmı ındeks, Pmı verisi ne anlama geliyor?

PMI Nedir?
 

PMI endeksi (Purchasing Manager Index) satın alma yöneticileri endeksi anlamına gelir. PMI Endeksi, şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerinin ne olduğunu gösterir. PMI endeksi, büyüme beklentilerinin ne şekilde gerçekleşebileceğini gösterir. Satın alma yöneticilerinin aylık olarak ne kadar mal ve hizmet talep ettikleri bilgisini elde edip büyümenin ne şekilde olacağı beklenir.


PMI endeksi, ülkelerin ekonomik büyüme beklentilerini açıklamaya yarar. PMI endeksi yatırımcılar tarafından ilgiyle izlenir. PMI endeksi, 50 puan üzerinden değerlendirmeye alınır. Hesaplama aylık olarak yapılır. Bir önceki ay 50 olarak kabul edilir. Örnek verecek olursak Haziran ayında 55 çıkan PMI endeksi, Temmuz ayında 50’ye düştüyse Temmuz ayında artış olmadığı yorumu yapılır. PMI endeksinin 50’nin altındaki endeks puanı ekonomide  küçülme beklendiğini, 50’nin üstü ise ekonomide büyüme beklendiğini gösterir. Genel olarak imalat PMI endeksi ayın birinci iş günü, inşaat PMI endeksi ayın ikinci iş günü ve hizmetler PMI endeksi ayın üçüncü iş günü yayımlanır.


İstanbul Sanayi Odası Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Nisan ayında 33,4' e geriledi. Bu rakam bize İmalat sektörünün yavaşladığını gösteriyor. (04.05.2020)