Dolar Nereye Kadar Düşer?

Dolar Nereye Kadar Düşer?

Dolar Nereye Kadar Düşer? Ne kadar aşağı inebilir ?

Öncelikle 2 Temmuz 2019 tarihi itibari ile önemli bazı belirsizlikleri geride bıraktık. Tekrarlanan istanbul seçimi gibi. G-20 toplantısının yapıldığı Japonyanın OSAKA kentinde ABD başkanı Donal TRUMP ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu görüşmede ilk izlenimin olumlu olduğu yönünde açıklamalar vardı. Özellikle S 400 ve ona bağlı olası yaptırımlar açısından önemli olan bu görüşmeye paralel; piyasa oyuncuları borsa da meydana gelen yükselişe ve kurdaki geri çekilmeye eşlik eden CDS puanında yaşanan ciddi gerilemeyi  görüşmenin olumlu geçtiğininin  bir nevi kanıtı olarak gördüler.

Karşıdaki ülkenin ABD ve başkanlarının Donald TRUMP olmasının  kararlarına ne kadar güvenilir olduğunun sorgulanmasına  ve TRUMP ın tek başına alacağı kararın bu kadar olumlu  olmayabileceği düşüncesi bazı kesimlerde haklı olarak çekinceler yaratabilir. Kur ne zaman 5,70 ler seviyesine gerilese bir şekilde alıcı bulup tekrar yükseliş eğilimi göstermiştir. Bireysel veya kurumsal olsun yerli yatırımcının S 400 konusunda yaşanabilecek büyük sorunların aşılmış olduğuna inanıyor ama yine de bazı çekincelerle beraber  temkinli davrananların da olduğu görülüyor. İsterseniz S 400 sorunu üzerinden olası senaryoları ele alalım.

  • a-)  Öncelikle şunu ele alalım TRUMP ın pozitif yaklaşımına paralel senatör ve diğer ABD devlet aklının TRUMP ın açıklamalarına paralel politikalar izlediğini varsayalım. Bu elimizdeki en olumlu veya en optimistic (iyimser ) senaryo. Bu durumda kurda bir gerileme olacaktır fakat mevcut ekonomik durum ve yapısal sorunlardan kaynaklı kurun 5 in altına inmesi gibi bir durum orta vadede çok zor. Çünkü ekonominin tek sorununun S 400 veya olası yaptırımların  olmadığı aşikar. Mevsimsel etkiler ve  Turizm etkisiyle düşen enflasyonunda desteği ile bu iyimser havada enflasyon bir miktar aşağı gelebilir ama bu 5 in altı olamaz kanaatindeyiz. Peki Trumpın olumlu açıklamalarının ne gibi katkısı olur? Olası ani kur ataklarının geleceğine olan inanç azalmıştır. 2018 ağustos yılında rahip krizinde yaşandığı gibi doların bir anda  günlük % 20-25 gibi artışların olmayacağını gösterir.

  • b-) 25 Temmuz 2019 Merkez Bankası PPK topantısı ve olası faiz indirimi  beklentisinin karşılanması ihtimali göz önüne alınırsa kurun küçük miktarlarda yapılması olası faiz indirimlerine aynı oranda yukarı yönlü ataklarla cevap vereceği kanaatindeyiz. Zaten :Merkezin Geçen sene eylül ayındaki toplantıda yaptığı gibi 625 puanlık artışa benzer bir düşüşü birden yapması doğru olmayacaktır ve yapacağına da inanmıyoruz. Faizlerin kura etkisinin çok olmayacağını düşünüyoruz bu düşüncemizi Merkezin yapacağı indirimin 100 baz  puanı geçmeyeceği gerçeğine bağlıyoruz.

  • c-) Olası  S 400 uyumsuzluğu ve yaptırımları: Bu olasılık ABD ile Trump ın olumlu açıklamalarına rağmen S 400 anlaşması nedeni ile bir sorunun yaşanması ve ABD nin bu konuda bize sadece  kendi yasalarının öngördüğü gibi sadece Askeri Yaptırımlar uygulama ihtimalidir. Bu CAATSA diye bilinen yasaya bağlı olacak. Bu durumda kurda yukarı yönde ataklar olur ama bu atakların abartılı bir yükseliş içine gireceğini düşünmüyoruz 6,50 ler aşılmaz düşüncesindeyiz.

  • d-) En kötü Senaryo ABD den hem askeri hem de ekonomik yaptırım hamlesi gelmesi : Bu durumda dış finansmana aşırı ihtiyaç duyulan bu günlerde ABD baskısı ile bize zaten çok yüksek faizlerle bile zor verilen kredilerin maliyeti daha fazla artar veya hiç bir şekilde finansmana erişememe ihtimali doğacağından kurun yukarı yönlü spekülatif artışı malesef kaçınılmaz olacaktır. Tahmin yapmak istemiyoruz yapamayız da ama mevcut durumun çok üstüne çıkacağı aşikardır.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.