Bu seviyelerden Dolar Alinir mi

Bu seviyelerden Dolar Alinir mi

Bu Seviyelerden Dolar Alınır Mı?

Öncelikle İstanbul seçimimin bitmesi ve S-400 olası yaptırımlarının TRUMP'ın Osaka G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmede ve sonrasında yaptığı açıklamalardan yaptırımın sınırlı veya olmayabileceği anlamının da çıkmasıyla piyasalar bu durumu olumlu fiyatladı. S-400 yaptırımlarındaki belirsizlik devam etse bile piyasa bunun ciddi bir ekonomik yaptırıma dönüşmeyeceğini fiyatlamış gibi duruyor. Piyasa da esen olumlu rüzgârın etkisiyle dolar 5,60 seviyelerinin altını gördü. Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi 5,50 seviyeleri şimdilik dip görülüyor.

Faizlerde yaşanan düşüş, CDS  risk priminde yaşanan düşüş, borsada yaşanan yükseliş genel olumlu havanın sonuçlarıdır. 3 Temmuzda Açıklanan Haziran Enflasyonun düşük gelmesi de küçük bir katkı sunmuştur.

Peki, Doları bu seviyeden almak mantıklı  mı? Dolar alma zamanı mı?  Önceki yazımızda dolar için 5,60 altına inse de 5,50 bandından düşmez demiştik.
Kambiyo vergi oranının 1000 de 1 den 1000 de 2 lik orana çıkarma işlemi resmi olarak açıklanmasa da bu artışının kararlaştırıldığı söyleniyor. Bu bireylerin yani gerçek kişilerin dolara yönelmesini engeller mi? Hayır engellemez. Zira bu karar yani kambiyo işlemlerinden alınan vergi söz konusu olduktan sonra sadece gerçek kişiler 4 milyar $ almıştır. ( Kaynak: 4 Temmuz Bloomberg TV ) Bu verginin yükseltilmesi Cumhurbaşkanına devredildi.

Peki, buralardan Dolar alınır mı?

5,70 in altında kaldığı sürece 5,55 bandında seyir edebilir. Bu durumda döviz borcu olanların bu seviyelerden alması mantıklıdır. Fakat döviz borcu olmayanlar için 2 önemli parametre var.

Merkez Bankasının Faiz kararı ve S-400 de özellikle ABD nin alt kanattaki isimlerinden gelen sert mesajların ne kadar hayata geçeceğine bağlı.
Merkez bankasının faiz kararının dövizde yapacağı olası yukarı yönlü hamle faizin azalış miktarına bağlı olacaktır. Ciddi bir düşüş beklemediğimiz için yukarı yönlü hareketin sınırlı olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca yüksek mevduat faizleri de göz önünde bulundurularak Enflasyon tahminlerini de değerlendirip TL varlıklardan mevduat geliri de elde edilebilir.
         
Dünyadaki parasal genişleme ve faizlerde yaşanan gerilemenin yarattığı olumlu havayı ancak ve ancak S-400 ve onun olası yaptırımlarının boyutu belirler. Bu seviyeden alayım kur atağı olursa bozarım da kısa vadede değilse bile orta ve uzun vadede sonuç alıcı olabilir. Dolarizasyonun bir seçim olması TL mevduat faizinden vazgeçmek anlamına gelecektir. Bugün 5,60 dan alınan dolardan kar elde etmenin 3 ay sonraki olması gereken kuru 5,85 civarıdır. Enflasyon oranlarından çıkan sonuç budur. Bu kur olası S-400 yaptırımları dışında hemen o seviyeleri görmez eğer merkez bankası aşırı düşük bir faize gitmese tabi. (Birde malum coğrafya ve dış politikada herhangi bir ekstra gündem olmasa tabi)

Alt tarafta 5,55-5,71 bandı yukarı yönlü ise 5,72-5,92 bandında dolanır. Ekstra bir gelişme olmasa düşüncemiz bu yönde.

Not: Yazıda paylaşılan bilgi ve yorumlar yatırım tavsiyesi içermez.