Faiz inerse dolar yükselir mi ?

Faiz inerse dolar yükselir mi ?

Faiz inerse Dolar Yükselir mi 2020

Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankası'nın, bu hafta da faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Merkez kararını 22 Nisan 2020 çarşamba günü 14.00'da açıklayacak.

            Çarşamba Günü yapılacak PPK toplantısından 50 baz puan indirim bekleniyor . Bu durumun dovizde kısmi hareketlilik yapması beklenmekte. Buna paralel gündemde S400 lerin hala Nisan ayında geleceği söylenmesine rağmen henüz bu konuda net bir şeyin olmaması ve Reutersde çıkan ABD ile FED üzerinden temasa geçildiği haberi dolar aşağı yönlü bir haerekete neden oldu. 

           Merkez Bankasının Brüt Döviz rezervinin kısa vadeli dış borç stoğunu karşılayamıyor olması ve Hükümetin Net şekilde IMF ile anlaşma yok demesinin getirdiği belirsizlik riski artırıyor. Ciddi bir düşüş ve yükseliş için bu durumun netleşmesi lazım diğer tüm faktörler küçük iniş ve çıkışlara neden olur.

 

Çarşamba günü TCMB nin PPK toplantısı ile faiz indirimine gitmesi bekleniyor. ekonomistlerin politika faizine ilişkin beklentilerinin ortalama 50 baz puan yani % 0.5 indirim olacağı yönünde. Halen % 11.25 olan faizi, Cumhurbaşkanınin istediği tek haneye inmesi gerekir, yani % 9.5 -10 seviyesinde  olmalı.

 

 

Enflasyon TÜİK e göre % 12.15. Net Faiz zaten negatif reel faiz. Yani vatandaş enflasyon altında faiz geliri elde ediyor .Bunun anlamı şu elinizdeki TL en yğksek mevduat faizi veren bankada bile enflasyon karşısında eriyor.  Bu durumda vatandaş doğal olarak  dolara, avroya  yönelme durumu ortaya çıkıyor. Yarin bir miktar daha faiz inerse dolarizasyona katkı sağlayacaktır . Mali Yönetim faiz düşerse enflasyon düşer gibi bir inanca sahip ve bu durumda Merkez Bankasının faiz kararlarını ekonomik göstergelerden bağımsız siyasi iradenin talebi doğrultusunda hareket ederek belirleyeceği açık. Bu durumda faiz indirimi bir miktar gelebilir . Merkez Bankasının PPK toplantı sayısını 8 den 12 ye çıkarmasına bağlı olarak da indirim miktarları küçülür. Zira kur şuan 6,07 civarında yani Ekonomik Programda öngöülen 2020 dolar kuru ortalamasına henğz şubat ayında ulaşmış durumda. Özetle abartılı bir faiz indiriminin gelmesi zaten intihar olur. Artan PPK toplantı sayısını da göz önüne alırsak küçük bir faiz indirimi gelebilir 0,5-0,75 arası beklentimiz .
 

Peki Merkez Bankası Faiz indirirse dolar ne olur 2020

 

Beklenti sınırları arasındaki bir faiz indirimi dolarda ciddi bir hareketllilik yaratmaz. Beklentinin altında kalan veya 0 faiz indirimi durumunda dolarda küresel gelişmelerden bağımsız biraz düşüş görülecektir. Zira bu hareket hükümetin serbest piyasa ve ekonomi gerçeklerini kabul ettiği anlamına gelecektir. Diğer senaryo ise faizin illa tek haneye gelmesi için ciddi bir indirime gidilmesi durumu doları ciddi tetikleyecektir. Zira Kimse Tüik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını düşünüyor bu durumda gerçek enflasyon faiz  getirisinden çok fazla düşüncesiyle parasını dolara altına ve euroya taşımayı tercih ediyor. 

Bekleyelim görelim ne olacak ?

Merkez Bankasının son 2 toplantıda yaptığı toplam 7,50 puanlık faiz indiriminin ardından gözler Ekim 2019 da yapılacak PPK(Para Politikaları Kurulu) toplantısında yine küçülen miktarda faiz indirimi beklenmektedir.Enflasyonda Eylül ayının açıklanmasından sonra gelinen seviye %10 nun altına indi. Ekim ayında geçen senenin Ekim ayının yüksek çıkmasıyla baz etkisi ile enflasyon %10 altında kalacak gibi. Kasım ve Aralık gibi yine yukarı yönlü bir hareket bekleniyor. Enflasyon yine YEP ve Merkez Bankası beklentilerinde %12 seviyesine çekildi. Şu anda faizler %16 seviyelerinde faizler ile enflasyon arasında küçük bir fark olması gerektiği düşünülürse bu durumda aradki 4 -5 puanlık farkı küçük küçük düşürebilirler. Ekim PPK toplantısından 225 baz puan faiz indirimi gelebilir. 

 

 


Suriyeye yapılması beklenen ve 09 Ekim saat 16:00 da başlayan Barış Pınarı Harekatının akabinde dünyadan gelen bazı tepkiler ve özellikle ABD senatörlerinden gelen yaptırım tehdidi nedeniyle CDS risk primimizin yükseldiği ve buna bağlı olarak Dolarda yukarı yönlü hareket bekleniyor. 

Not:Önceki faiz toplantılarından önce siyasi iradeden gelen faiz indirimi baskılarından dolayı PPK toplantılarından sonra dolarda beklenen yukarı yönlü hareketlenme beklendiği gibi olmuyor. Çünkü faiz indirimine kesin gözüyle bakıldığı için faizler inerken dolar yükselmiyor.Yani erken fiyatlanma oluyor.

Bilindiği üzere Merkez Bankasının Önceki PPK toplantısı 25 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı. Bu toplantıya başkanlık yapan 
Murat UYSAL'dan  önceki başkan Murat ÇETİNKAYA'nın faiz indirimine en azından birden yüksek bazda indirime gitmeye sıcak bakmamasından dolayı görevden alınmıştı. Bu görev değişikliğininin nedeninin faiz indirme baskısından geldiğini zaten Cumhurbaşkanımız bizzat kendisi basına söyledi.
 

 

 

Bu durumda yeni başkanın siyasi otoritenin talebi doğrultusunda faiz indirimine gideceği kesinleştiğinden bu durum önceden fiyatlanmıştı. Bunun yanında Amerika Merkez Bankasının (FED)  faiz indirimine gitmesi aslında dolardaki düşüşün asıl belirleyicisi idi. Bu durum küresel yatırımcıda bir şüphe uyandırdı. Azalan faizlerden dolayı gelişmekte olan ülkelere dolar akışı olmasına bağlı ülkemizde dolar da düşüş yaşamıştır. Ceteris paribus yani tüm değişkenlerin sabit olduğu varsayımına göre düşen faiz doları ateşler. Türk lirasına verilen mevduatın düşmesi yüksek enflasyon olan ülkede doğal olarak döviz talebi yaratır. Bu durumda dövizi yukarı iter.

 
12 Eylül 2019 Perşembe günü yapılacak Para Politikları Kurulu toplantısından yine faiz indirimi gelmesi kesin gibi. Bu durumda dövizde yukarı yönlü hareketlenme beklemek işin doğasında var. Eğer yine önceki toplantı öncesinde olduğu gibi önden fiyatlama olmazsa dolar yükselir. Yapılacak indirimin miktarı da önemli burada muhtemel gelecek indirim miktarı tahminimiz 250-300 baz puan arası.
 

 

 

3 Temmuz 2019 da Haziran 2019 dönemine ait Enflasyon verileri açıklandıktan sonra ortaya çıkan yıllık enflasyon bazındaki 3 puanlık gerileme ile beraber enflasyonda yıllık %16 seviyesinin altına inilmiş oldu. Bu rakamlardan sonra hemen faiz indirim tartışmaları başladı.

25 Temmuz da yapılması planlanan PPK (Para Politikaları Kurulu) toplantısından faiz indiriminin çıkması; 6 Temmuzda Merkez Bankası başkanının Faiz indirme konusundaki isteksizliğinden dolayı görevden alınmasıyla beraber neredeyse kesinleşmiş oldu. Ani bir kur atağı olmadığı sürece Merkez Bankası faiz indirimine gidecektir. Zaten Önceki Başkan görevden alınmadan önce 100-200 taban puan (baz) bir indirim yapılabileceği bekleniyordu. Bu durumda yeni başkan ve siyasi otoritenin talepleri göz önüne alındığında bu indirimin 300-400 bandına kadar çıkabileceği görülüyor. Şahsi görüşüm olarak 100-200 baz indirimi kaldırabilecek ama 300-400 ve yukarısı bir indirimi kaldırmayacak durumdayız. Kurdaki istikrar henüz sağlanmadı çünkü.
 

Piyasa beklentisi sene sonuna kadar 2018 Eylül toplantısında yaptığı 625 baz puanlık artışın Merkez Bankasının kademeli olarak 2019 sonuna kadar geri çekilmesidir. Faizler yüksek midir evet yüksektir inmeli fakat kurdaki istikrar tam anlamı ile güven vermediğinden ekonomistler ikiye ayrılmış durumda.

Fed (ABD Merkez Bankası) ve ECB (Avrupa Merkez Bankası) ‘nin faiz indirim kararları ve parasal genişlemenin de getirdiği küresel baskının ciddi manada azalması Türkiye ekonomisi içinde çok iyi bir fırsat olduğu, buna paralel faiz indirimi için müsait bir ortamın oluştuğu genel kanı. Unutulmaması gereken S 400 geriliminin hala devam ediyor olması ve bunun sonucu olası yaptırımların ekonomik boyutta olup olmayacağındaki belirsizlik bu denklemi bozuyor.
 

 

 

Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı sonuç raporlarında  “Haber akışına ve veri akışına bağlı olarak ..”  cümlesini koyarak tekrarlanan seçiminde bitmesini göz önünde tutarak Temmuz ayı için indirim beklentisi yaratmıştı.

Peki, Faiz inerse Dolar Nasıl Tepki verir 2020

Öncelikle bu indirimi diğer bütün koşulların değişmediği gerçeğine göre ele alırsak (ki bu bizim için çok zor bir ihtimal ) kurda önce aşağı yön duraksar ve bir süre sonra yukarı doğru gitmeye başlar. Bu indirimin miktarına ve siyasi coğrafik ve uluslararası konjonktüre bağlı etkenlerle hızlanabilir de .İndirim bir an önce olsun 300 indirdik hemen ara kararla bir indirim daha yapalım mantığıyla davranılırsa dolardaki yukarı yön hızlanır.  2018 eylül ayında kur şokunu atlatmak için yapılan 625 baz puanlık ani artış gibi bir indirim doları ateşler ve maalesef 6 bandı çabucak aşılır düşüncesindeyiz.

Bizim önerimiz yılsonuna kadar yapılacak toplam 4 oturumun koşulların uygun olmasına bağlı olarak geçen yıl yapılan 625 puanlık artırımın yavaş yavaş 150 150 dilimler şeklinde indirime gidilebilir. Aksi kur şokuna ve ekonomik güven endeksinin çakılmasına neden olabilir. Unutmayalım ki geçen seneki kur şokunun atlatılmasında Merkez Bankasının Eylül ayında yaptığı 625 puanlık artışın etkisi fazladır.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.    


Benzer Haberler

Ceteris

Ceteris Paribus Ne Demek?

Dolar

Dolar Kuru Tahmini

Gram

Gram altın neden yükseliyor?

Faiz

Faiz inerse altın ne olur?

Faiz

Faiz inerse borsa ne olur?

Faiz

Faiz inerse dolar ne olur?

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası