Gram altın neden yükseliyor?

Gram altın neden yükseliyor?

Gram altın neden yükseliyor?

16.09.2019 tarihli altın yorumu: Suudi Arabistanın petrol saha ve tesislerine silahlı insan aracı ile saldırı düzenlendi. ABD, Suudi Arabistana yapılan saldırıdan İranı sorumlu tuttu. ABD'nin askeri harekat ile İrana karşılık verme ihtimali doğdu. Tüm bu gelişmeler ve Merkez bankalarının faiz indirimine gitme durumu altına olan talebi ve dolayısıyla altın fiyatını yaklaşık %1,5 kadar arttırdı.


Gram altın neden yükseliyor sorusuna cevap vermeden önce gram altını formülize edelim.

Gram altın: (ons altın/31,1) x (995/1000) x (dolar/tl)

Sabitler: 31,1 ve 995/1000. Ons altın 31,1 gram altına denk gelir. 995/1000 ise altının saflık derecesini gösterir.

Değişkenler: Ons altın ve dolar/tl


Formüldende anlaşılacağı üzere gram altının fiyatını ons altın ve dolar/tl paridesi belirliyor. Dolar/tl paridesini sabit olarak varsayarsak, ons altın yükseldiğinde gram altın yükselir, ons altın düştüğünde gram altın fiyatında düşme yaşanır. Ons altını sabit olarak varsaydığımızda ise dolar/tl paritesinde artş yaşandığında gram altında yükseliş, dolar/tl paridesinde düşüş yaşandığında gram altında düşüş yaşanır.  

Altın, güvenli liman olarak tabir ediliyor. Dünya ticaretinin yüzde 70’i dolar olarak yapılıyor, buda bize doların en öncelikli güvenli liman olduğunu gösteriyor. Dünyada en güvenilir ikinci güvenli liman altındır. Genel olarak, doların yükseldiği zamanlarda ons altının düştüğü, doların düştüğü zamanlarda ise ons altının yükseldiği gözlemlenir. Ons Altın satın alınmak istendiğinde doların düşme eğilimine girdiğinin beklenildiği zamanlarda altın alınmalı.

Her mal gibi altının fiyatı da arz ve talebe göre belirlenir. Dünyada ve ülkemizde yaşanılan veya yaşanılması muhtemel bazı gelişmeler altına olan talebi ve dolayısıyla altın fiyatını arttırır.


Altının fiyatını neler belirler?

Altın arzı: Altına olan talebin sabit olduğu varsayımı altında altına olan arz artarsa altın fiyatında düşüş, altına olan arz düşerse altın fiyatında yükseliş beklenir.

Altın talebi: Altına olan arzın sabit olduğu varsayımı altında altına olan talep artarsa altın fiyatında yükseliş, altına olan talep azalırsa altın fiyatında düşüş beklenir. 

Fed para politikaları: Fed faiz arttırımına gittiğinde dolar/tl fiyatında yükselme beklenir. Dolar/tl fiyatının yükselmesiyle altında yükseliş yaşanır.

Coğrafi gerilimler: ABD-İRAN arasında yaşanılan gerilim, ABD-KUZEY KORE arasında yaşanılan gerilimler yatırımcıları ürkütür ve güvenli liman olan altına yöneltir. Altına olan talebin artmasıyla birlikte altın fiyatında yükseliş beklenir.

Paranın güvenilirliğinin kaybedildiği zamanlar: Paranın güvenilirliğini kaybettiği durumlarda paradan kaçış, altına yöneliş yaşanır ve bu durumda altın fiyatlarında yükseliş beklenir.

Dünyada ekonomik buhranın yaşanıldığı zamanlar: Dünyada ekonomik buhranın yaşanıldığı dönemlerde altına olan talep artar ve altın fiyatında yükseliş beklenir.Ticaret savaşları: Dünyada ticaret ile ilgili olumsuzluk yaşanıldığında altına olan talep artar ve altın fiyatında yükseliş beklenir.
 
Savaş zamanları: Savaşın olduğu zamanlarda insanlar altını güvenli liman olarak görür ve altına olan talep artar. Altına olan talep arttığında ise altın fiyatında yükselme beklenir.

Ekonomilerin kriz yaşadığı zamanlar: Ekonomilerin kriz yaşadığı dönemlerde insanlar altın taleplerini arttırır ve altına olan talep neticesinde altın fiyatında yükseliş beklenir.

20.08.2019 tarihli altın yorumu: ABD ve ÇİN arasında yaşanılan ticaret savaşlarında yumuşa var ve bu durum dolar/tl paritesinin güçlenmesine neden oluyor. Ons altın ise 1502,06 dolayında yüzde 0,41 yukarıda. Hem dolar/tl'nin hemde ons altının yükselmesi gram altınında yükselmesine neden oluyor.  

Yasal Uyarı: Bu yazıda yapılan yorumlar yatırım tavsiyesi içermez.