Faiz inerse altın ne olur?

Faiz inerse altın ne olur?

Faiz inerse altın ne olur?

Faiz inerse altın ne olur sorusuna cevap vermeden önce Gram altının nasıl formüle edildiğine bakalım.

Gram altın: (ons altın/31,1) x (995/100) x (Dolar/TL)

Sabitler:
31,1 ve 995/1000. Ons altın 31,1 gram altına denk gelir. 995/1000 ise altının saflık derecesini ifade eder.

Değişkenler: Ons altın ve dolar/tl paritesi.

Gram altın, ons altın ve dolar/tl paritesinin fiyatına göre belirleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankasının olası bir faiz indiriminde dolar/tl paritesinin yükselmesi beklenir. Ons altını değişmedi olarak kabul edersek formülden de anlaşılacağı üzere gram altın fiyatının yükselmesi beklenir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ons altının sabit olarak kabul edildiğidir. Gram altın fiyatının ne kadar değişeceği birazda faiz oranındaki değişimin şiddetine bağlıdır. Faizdeki değişim ne kadar şiddetli olursa altın fiyatının değişimi de o kadar fazla olur.

Yatırımcılar altını güvenli liman olarak görür. Nasıl ki her malın veya hizmetin fiyatı piyasada arz ve talep koşullarına göre belirleniyorsa altın fiyatı da piyasada oluşan arz ve talebe göre belirlenir.

Altın fiyatını ne belirler?

Merkez Bankalarının uyguladığı para politikaları, coğrafi gerilimler, paranın güvenilirliğinin kaybedilmesi, dünyada yaşanılan ekonomik buhran, yaşanılan ticaret savaşları, savaşlar ve ekonomik kriz altın fiyatını belirleyen etmenlerdir. Bu etmenler olumsuz olduğunda yatırımcılar altını güvenli liman olarak değerlendirip altın alırlar ve altın fiyatında yükseliş beklenir.

Faiz düştü ama gram altın fiyatı neden artmadı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının faiz düşüş kararını verdiği zamanda dolar/tl paritesi artacağından, ons altını sabit olarak varsaydığımızda formülden de anlaşılacağı üzere gram altın fiyatının yükselmesi beklenir ama her zaman bu gerçekleşmez. Bunun iki nedeni var birincisi; diğer değişkenlerin değişmediği varsayımı altında bu analiz yapılır. Mesela Fed’ in alacağı faiz kararı dikkate alınmaz. Fed’ in alacağı faiz kararı analiz içine dahil edildiğinde durum değişir çünkü Fed’ in olası bir faiz indirim kararı ons altının sabit olduğu varsayımı altında dolar/tl paritesini aşağı çekeceğinden gram altın fiyatını düşürür. İkinci bir neden ise çok önceden piyasanın beklenti içine girmesi ve altın fiyatını önceden fiyatlaması durumudur.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.