Faiz inerse borsa ne olur?

Faiz inerse borsa ne olur?

Faiz inerse borsa ne olur?

Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi durumunda hisse senetlerinin primlenip borsanın yükselmesi beklenir. Borsanın ne kadar yükseleceği merkez bankasının indirim uygulayacağı faiz oranının miktarıyla ilgilidir. Faiz oranının yüksek miktarda indirilmesi neticesinde borsada da yükselme hızlanacaktır.

Unutulmamalıdır ki merkez bankasının faiz indirimlerini borsa çok sever. Bankalar, piyasanın ve borsanın lokomotifi konumunda. Piyasa faiz oranının düşmesi bankaların kredi hacmini genişletir ve karlılığını arttırır. Şirketlerin en öncelikli amacı kar yapmaktır ve şirketler yapılan karı sürekli kılmaya çalışırlar. Faiz oranının düşmesi şirketlerin maliyetlerini düşürür ve bu durum şirketlerin satışlarını ve karlılığını arttırmada etkili olur. Faiz oranının düşmesi yatırımcının algısında olumluluk yaratır ve portföye hisse senedi alımı arttırılır.
 

Borsayı ne arttırır veya azaltır?

Ülke veya Dünya ekonomik göstergelerin olumlu seyretmesi borsayı yükseltir veya tam tersi ülke veya dünya ekonomik göstergelerin olumsuz seyretmesi borsayı düşürür. Örnek verecek olursak işsizlik oranının, enflasyonun, döviz kurunun artması ekonomide olumsuzluk algılattığında borsada düşüş beklenir.
 

Faiz düştü ama borsa neden yükselmedi?

Merkez Bankasının faiz indirim kararı verdiği zaman borsada yükseliş beklenir ama bazı durumlarda bu yükseliş gerçekleşmez. Bu durumun iki önemli nedeni var. Birincisi; faiz oranı düşerse borsa artar analizi yapılırken borsayı etkileyen diğer değişkenlerin sabit olduğu varsayımıdır. İkincisi ise; piyasaların çok önceden merkez bankasının alacağı kararı fiyatlamış olduğu gerçeğidir.
 
Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.