Dolar neden düşüyor, nedenleri ne?

Dolar neden düşüyor, nedenleri ne?

Dolar neden düşüyor, nedenleri ne?

Doların fiyatını, dolara olan arz ve dolara olan talep belirler. Dolar talebinin sabit olduğu varsayımı altında dolara olan arz arttığında dolar fiyatında düşüş beklenir. Dolara olan arz azaldığında dolar fiyatında yükseliş beklenir. Dolar arzının sabit olduğu varsayımı altında dolara olan talep arttığında dolar fiyatı artar, dolara olan talep azalırsa dolar fiyatında düşüş yaşanır.

Dolar arz ve talebini etkileyen değişkenler neler?

Ekonomik kriz beklentisi, Siyasi kriz beklentisi, Fed faiz kararı, IMF ve benzeri kredi veren kuruluşların tutumu, Enflasyonist baskı, Dünya ekonomik durumu, Dünya siyasi durumu, Turizm gelirleri, İhracat, İthalat, Merkez bankası bağımsızlığı, Yurt içi faiz oranı, Yurt dışı faiz oranları, Kredi derecelendirme kuruluşları, Makroekonomik göstergeler, Şeffaflık, CDS primi, Yurt dışı işçi gelirleri, Doğrudan veya dolaylı yatırımlar, Yapısal reform; dolar arz ve talebini belirleyen değişkenlerdir.

Görüldüğü üzere dolar fiyatını birçok değişken etkiliyor. Bu değişkenlerden hangisinin dolar fiyatını ne şekilde etkilediği önemli. Hepsinin dolar fiyatını etkileme ağırlığı farklı. Örneğin; Fed’ in faiz artırım kararı vermesinin dolarda yarattığı etki, turizm gelirlerinin azalmasının dolarda yarattığı etkiden fazladır.
Bazen dolar fiyatını etkileyen değişkenlerin değiştiği zaman da (Örneğin: Merkez Bankasının Faiz kararını verdiği gün) tam anlamıyla dolar fiyatını etkilemediği görülür. Bunun nedeni, önceden piyasa oyuncularının gerçekleşen durumu fiyatlamasından kaynaklanır. Örneğin; Merkez Bankasının 300 baz puan faiz indirimi beklenir ve önceden bu piyasa oyuncuları tarafından fiyatlanır. Merkez Bankası zamanı geldiğinde faizlerde 300 baz puanlık bir indirim yaptığında piyasa önceden bu durumu fiyatladığı için dolar gereken tepkiyi vermeyebilir, ama Merkez Bankası 300 baz puan faiz indirimi değil de 500 veya 600 baz puan faiz indirimine gittiğin de dolar bu faiz kararına tepki verir.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.