S 400 sonrası dolar tahmini ne olur?

S 400 sonrası dolar tahmini ne olur?

S 400 sonrası dolar tahmini ne olur?

Makroekonomik göstergelerin kötüleşmesi, fed tarafından faiz oranlarının arttırılması, rahip Brunson krizi ve ABD ile yaşanılan S 400 kriziyle birlikte dolar tarihi zirvesi olan 7.20 seviyelerini gördü.

Doların sert bir şekilde yukarı gitmesinin nedenini dört nedene bağlayabiliriz. Bugüne baktığımızda ise makroekonomik göstergelerin halen iyileşmediği görebiliriz. Fed’in ise faiz politikalarında değişiklik oldu (Faiz indirim süreci) ve tüm dünyada dolar değer kaybetti. Rahip Brunson ise serbest bırakıldı ve dolarda önemli ölçüde geri çekilme (7,20 seviyelerine göre değerlendirildiğinde) yaşandı.

S 400’lerin satın alınmasıyla birlikte dolarda sert yükseliş olacağı bekleniyordu ama bu gerçekleşmedi çünkü ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulayacağı bekleniyordu, ambargo şimdilik uygulanmadı.

Türkiye’nin S 400 savunma sistemlerini satın alması ABD’yi önemli ölçüde rahatsız etti. ABD silah endüstrisinden çok para kazanıyor, Türkiye’nin yaptığı hamle diğer ABD müttefiklerine olumsuz örnek teşkil ediyor ama Türkiye kolay bir şekilde gözden çıkarılacak bir ülke değil. Tarihi, stratejik konumu, nüfusu ve büyük bir Pazar olması nedeniyle batı için önemli bir ülke.

ABD senatosunun ne gibi bir hamle yapacağı doları bir miktar tedirgin edecektir. Dolar bu durumdan olumsuz etkilenecektir ama beklenildiği gibi doların çok fazla sıçrama yaşayacağına inanmıyorum. Piyasaların her şeye rağmen ABD ve Türkiye’nin uzlaşacağı beklentisini fiyatladığını düşünüyorum. İşin özüne gelecek olursak; Kısa ve orta vadede dolar ne çok yükselir nede çok düşer.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.