Dolar neden yükseliyor? Nedenleri ne?

Dolar neden yükseliyor? Nedenleri ne?

Dolar neden yükseliyor? Nedenleri ne?

 

(10.09.2019) Dolar 5.71 seviyesindeyken ABD hazine bakanı Mnuchin, Türkiyeye S 400'ler konusunda yaptırımlar inceleniyor açıklaması ve Merkez Bankasının faiz indireceği beklentisi doları 5.71 seviyelerinden 5.76 seviyesine yükselmesine neden oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı 12 Eylülde yapılıp faiz kararı açıklanacak.

Dolar neden yükseliyor? Nedenleri ne? 

Dolar fiyatı, tıpkı bir mal veya hizmet gibi arz ve talep koşullarına göre belirlenir. Ceteris Paribus (diğer değişkenlerin değişmediği varsayımı altında) varsayımı altında dolara olan arz arttığında dolar fiyatında düşüş yaşanır. Dolara olan arz azaldığında dolar fiyatında yükseliş yaşanır. Ceteris Paribus (diğer değişkenlerin değişmediği varsayımı altında) varsayımı altında dolara olan talep arttığında dolar fiyatında yükseliş beklenir. Dolara olan talep azaldığında dolar fiyatında düşüş yaşanır.


Dolar arz ve talebini ne belirler?

Ekonomik ve siyasi kriz beklentisi: Ülkede yaşanılan ekonomik ve siyasi kriz dolara olan talebi arttırır. Dolara olan talep arttığında dolar fiyatında yükseliş beklenir.

Fed faiz kararı: Fed, faiz artırım kararı aldığında dolar fiyatında yükseliş beklenir.

Uluslararası kredi veren kurumlar (IMF VE Benzeri): IMF ve benzeri kredi veren kuruluşlardan dolara ihtiyaç duyulan dönemlerde dolar temin edilememesi dolar fiyatını arttırır.

Enflasyonist baskı: Bir ekonomide yüksek oranlı enflasyon yaşanıyorsa ve bu durum süreklilik arz ediyorsa ulusal paraya olan güven azalır ve insanlar dolar talep eder. Dolara olan talep artarsa dolar fiyatında yükseliş olur.

Dünya ekonomik ve siyasi durumu: Dolara olan ihtiyacın arttığı dönemlerde Dünyada yaşanılan ekonomik ve siyasi kriz dolar bulunmasını zorlaştırır. Bu durumda dolar fiyatında yükseliş beklenir.


Turizm geliri: Turizm gelirlerinin azalması dolar fiyatını arttırır.

Dış ticaret (İhracat ve İthalat): İthalatın artması veya ihracatın azalması dolar fiyatını arttırır.

Merkez bankası bağımsızlığı: Merkez bankasının bağımsız karar alması insanlar tarafından ulusal paraya olan güvenini arttırır. Bu durum neticesinde Dolar talebi azalacağından dolar fiyatında düşüş beklenir.

Yurtiçi faiz oranı: Yurtiçi faiz oranı azaldığında dolar fiyatında yükseliş beklenir.

Kredi derecelendirme kuruluşları: Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke aleyhine karar almaları dolara olan talebi arttırır. Dolayısıyla dolar fiyatı artar.

Makroekonomik göstergeler: Makroekonomik göstergelerin kötüleşmesi dolar talebini arttırır, dolayısıyla dolar fiyatında yükseliş yaşanır.

Şeffaflık: Ekonomide Şeffaflığın olmaması dolara olan talebi arttırır, dolayısıyla dolar fiyatında yükseliş yaşanır.

Cds primi: CDS priminin yükselmesi ülkeye olan güveni azaltır ve insanlar daha çok dolar talep eder. Dolar talebinin artması dolar fiyatını yükseltir.Yurtdışı işçi gelirleri: Yurt dışından gelen işçi gelirlerinde azalış olduğunda dolar fiyatında yükseliş yaşanır.

Doğrudan veya dolaylı yatırımlar: Doğrudan veya dolaylı yatırımların azalması dolar fiyatını arttırır.

Yapısal reformlar: Yapısal reformların yapılmaması ulusal paraya olan güveni azaltır ve insanların dolar talep etmesine neden olur. Dolara olan talep arttığında dolar fiyatında yükseliş yaşanır.

Doların fiyatını belirleyen arzı ve talebi nelerin etkilediğini tek tek açıkladık. Burada önemli olan, tüm değişkenler bir araya geldiğinde arzın ve talebin ne şekilde değiştiğidir. Örnek verecek olursak tüm değişkenler bir arada değerlendirildiğinde dolara olan talepte artış meydana geldiğinde dolar fiyatında yükseliş olur.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.