Faiz inerse dolar ne olur?

Faiz inerse dolar ne olur?

Faiz inerse dolar ne olur?

Dolar fiyatını, dolara olan toplam talep ve dolara olan toplam arz belirler. Toplam arzı sabit olarak varsaydığımızda dolara olan talep arttığında dolar fiyatında artış olur; dolara olan talep azaldığında dolar fiyatında düşüş olur. Toplam talebi sabit olarak varsaydığımızda dolara olan arz arttığında dolar fiyatında düşüş yaşanır, dolara olan arz azaldığında dolar fiyatında yükseliş yaşanır.
 

Dolar arz ve talebini ne etkiler?

Ekonomik ve siyasi kriz beklentisi, fed faiz kararı, uluslararası kredi veren kurumlar, enflasyonist baskı, dünya ekonomik ve siyasi durumu, turizm geliri, dış ticaret (ithalat ve ihcarat), merkez bankası bağımsızlığı, yurtiçi faiz oranı, kredi derecelendirme kuruluşları, makroekonomik göstergeler, şeffaflık, cds primi, yurtdışı işçi gelirleri, doğrudan veya dolaylı yatırımlar, yapısal reformlar v.b gelişmeler dolara olan arzı ve talebi etkiler.

Merkez bankası faizleri indirirse dolar ne olur?

Dolar arz ve talebini değiştiren diğer değişkenlerin sabit olduğu varsayımı altında Merkez Bankası faiz oranında düşüşe giderse vadeli mevduatın getirisinde düşüş olacağından dolar talebinde artış olur. Dolara olan talep arttığında dolar fiyatında yükseliş beklenir. Dolar fiyatının ne şekilde değişeceği merkez bankasının kaç baz puan faiz indireceği ile ilgilidir. Faiz oranında sert düşüş yaşanırsa dolar da o derece yukarı yönlü tepki verir.

Bazen Merkez bankası faiz oranını indirmesine rağmen doların yükselmediği görülür. Bunun nedeni, piyasanın çok önceden merkez bankasının alacağı faiz kararını fiyatlamış olduğu gerçeğidir.

Uyarı: Burada paylaşılan yorum ve analizler yatırım tavsiyesi içermez.