Dolar kuru neden düşüyor? Dolar/tl nereye kadar düşer?

Dolar kuru neden düşüyor? Dolar/tl nereye kadar düşer?

Dolar kuru neden düşüyor? Dolar/tl nereye kadar düşer?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye 2019'un ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 küçüldü. TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamı olumlu olarak karşılandı. Merkez Bankası tarafından 03.09.2019 tarihinde açıklanan enflasyon oranıda piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Hem büyüme hem de enflasyon oranının olumlu karşılanması TL' yi olumlu etkiledi ve dolar/tl 5.83 seviyelerinden 5.72 seviyelerine kadar gevşedi. (04.09.2019)  

25 temmuz Perşembe günü Merkez Bankası faizleri 425 baz puan düşürdü ama dolar kurunda beklenen yükseliş yaşanmadı. Hatta dolarda daha sonra düşüş yaşandı. En azından dolar kurunda yüzde 1-1,5 oranında bir yükseliş bekleniyordu ama olmadı. Merkez Bankasının faiz oranlarını 425 baz puan indirdiğini açıklamasıyla dolarda bir miktar yükseliş oldu ama yukarıda tutunamadı ve yönünü aşağı doğru çevirdi.

Merkez Bankası faizleri arttırdı ama dolar kuru neden artmadı?

“Merkez Bankası faizleri arttırdı ama dolar kuru neden artmadı?” sorulan soru bu. Dolar, makroekonomik göstergelerin bozulmasıyla 4,50 seviyelerine kadar gelmişti, Amerikan merkez bankası fed faiz oranlarını arttırma sürecine girdi, Rahip Burunson ve Abd ile yaşanılan krizin yarattığı ekonomik ambargo beklentisi doları tarihi seviyelerine çıkardı.

Günümüz ekonomisine baktığımızda makroekonomik iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Amerikan merkez bankası fed faizleri indirme yoluna girdi. Rahip Brunson serbest bırakıldı ve şimdilik Abd S 400’lerden dolayı henüz bir ambargo yoluna gitmedi. Tüm bu gelişmeler dolar/tl paritesinin yukarılarda duramayacağının göstergesi.

Doların aşağı yönlü eğilim göstermesinin başka nedenleri de var tabi bunlar; Mevsimsel etkiden dolayı turizmden döviz girişi var.  Cari açık eskisi gibi yüksek değil bundan ötürü döviz talebini baskılamıyor. Yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları şişti. Yabancılar piyasadan bir miktar çekildi ve dolara karşı spekülatif ataklarda azalma oldu. Tüm bu gelişmeler doların yönünü aşağıya doğru çevirmesine neden oldu.

Unutulmamalı ki yurtdışı gelişmeleri yurtiçi gelişmelerine göre her zaman daha baskındır. Merkez Bankasının faiz indirim kararından sonra doların düşmesinin en büyük iki nedeni bana göre Amerika Merkez bankası fed‘ in faiz indirimine gideceği beklentisi ve Abd’nin Türkiye’ye ambargo uygulamayacağı beklentisinin piyasalar tarafından fiyatlandığı gerçeğidir.