Yurtdışından yapılan alışverişe vergi düzenlemesi

Yurtdışından yapılan alışverişe vergi düzenlemesi

Aliexpress vergisi,Çinden alışveriş yapana vergi geliyor

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde uygulanan vergi muafiyeti kalktı 

Amazon, Alibaba veya aliexpress gibi küresel siteler üzerinden yapılan online alışverişlerin kargo ile gümrükten girmesi durumunda vergi muafiyeti uygulanan rakam olan 22 Euro  sınırı kaldırıldı. Bu durumda yurtdışından alınan tüm ürünlere 22 Euro altından olup olmamasına bakılmaksızın gümrük vergisi uygulanacağı 16 Mayıs 2019 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bildirilmiş ve 30 Mayıs 2019 tarihi itibarı ile de hayata geçmişti.

Öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ülkeye her yıl 26 milyon civarında mektup geldiğini ve bunların alışveriş paketleri olduğunu ve buna bir dur diyeceklerini basın yoluyla paylaşmıştı. Bu açıklamaları müteakip Cumhurbaşkanı danışmanları tarafından bir araştırma ve yasa düzenleme çalışmaları hız kazanmış ve 16 Mayıs 2019 da kararname ile resmi gazete de yayınlanmıştı.

Posta ya da hızlı kargo ile ülkeye sokulan ürünlere önce 75 Euro’ya kadar olan bedeller için konulan şart daha sonra 30 Euro’ya ardından 2016 yılında 22 Euro’ya düşmüştü. Mayıs 2019 yılında alınan bu kararla ürünün bedeli ne olursa olsun vergi muafiyeti kaldırılmış oldu. Artık her ürünün gümrük vergisi ve eğer şayet ÖTV uygulanacak ürünler listesi kapsamına giriyorsa (4760 sayılı kanun detayını yazının sonunda bulabilirsiniz.) da ekstra %20 ek gümrük vergisi olacaktır.

Peki hangi ülkeye hangi gümrük vergi oranı geldi?

Öncelikle Avrupa Birliğinden alınan ürünlere %18, bu bölge dışından kalan diğer tüm ülkelere %20 gümrük vergisi uygulanmaktadır.

Bu yeni kararla yurtdışından alışveriş yapmanın maliyeti ne oldu?

Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden  internet üzerinden yapılan online alışverişlerde uygulanan gümrük vergisi örneğini detaylı inceleyelim.
Avrupa bölgesi için KDV % 18dir.Bu vergiye ek olarak %20 lik Gümrük vergisi bulunmaktadır. Eğer aldığınız ürün 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi uygulanacak kapsamda ise ek olarak % 20 gümrük vergisi daha eklenir. Bu durumda %18 KDV ye ek olarak %40 gümrük vergisi uygulanır.

Alınan ürün 10£ olsun bu durumda
KDV (Avrupa Bölgesi için %18) tutarı= 1,8 £
Gümrük Vergisi (%20)=2 £
4760 Sayılı yasa kapsamına giriyorsa Ek Gümrük vergisi(%20) =2£
Toplam Maliyet= 1,8+2+2+10 = 15,8 £

Özetle alınan ürün eğer Avrupa bölgesinden geliyor ve 4760 Sayılı kanun kapsamına giriyorsa %60 civarında bir vergi gelmektedir. Aynı ürün Çin’den gelmiş olsaydı KDV %18 yerine %20 olacaktı. Bu durumda ürün KDV si 1,8 den 2 £ ya yükselecek ve sonuçta ürün toplamda 16 £ maliyete sahip olacaktı.
Özel tüketim vergisi uygulanmasa idi yani 4760 sayılı ÖTV kanunu kapsamına girmiyor olsaydı.10 £ olan bir ürün Avrupa’dan gelse idi sırayla %18 KDV ve %20 Gümrük vergisi ile yaklaşık %38 civarında vergi uygulanırken aynı ürün Çin’den veya Avrupa birliği dışından gelse idi toplam vergi oranı sırayla KDV %20 ve Gümrük vergisi %20 olacağından %40 olacaktı.