Dolar Baskılanıyor mu?

Dolar Baskılanıyor mu?

Dolar, Merkez Bankası ve Kamu Bankaları tarafından baskılanıyor mu?

Bilindiği üzere Ağustos 2018 tarihinde ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi ve buna bağlı bir dizi Tweet ve yaptırım tehdidi yüzünden Dolar 7,23 seviyesine kadar çıkmıştı. Bu süreç içerisinde Merkez Bankası VIOP piyasası üzerinden doları baskılamıştı. Kamu bankalarının da dolar satarak bu baskılamaya yardımcı olduğunu görmüştük.

Peki, Ağustos 2019 ortasında kurdaki gerilemenin nedeni bunlar mı? Hayır değil. Çünkü Merkez bir süredir VİOP borsasında bu yönde herhangi bir satış yapmıyor. Kurdaki düşüşün en temel nedeni S-400 ve buna bağlı olarak Ülke risklerinin gerilemesidir. ABD tarafından henüz net bir yaptırım kararının alınmamış olması ve buna paralel Fıratın Doğusu konusunda güvenli bölge anlaşmasına yakın olunması da oldukça etkili olmuştur. Özetle ABD ile potansiyel yaşanacak sorunların orta vadede sorun olmayacağı düşüncesinin etkili olduğu görülüyor.

Kur 5,50-5,60 bandına ininceye kadar işlemler kısmında Kamu bankaları hep satıcı kısımda görülüyor ve genellikle diğer bankalar alıcı olarak görülürken , son zamanlarda tam tersi olmaya başladı. Merkez Bankası VİOP üzerinden müdahalesini zaten kamuoyu ile paylaşmıştı. Kamu bankalarıda bankalar arası alış satış işlemlerinde döviz satıcısı olarak da görülüyordu. Bu bankaların döviz açık pozisyonundan doğan bir hak ve kamu bankaları bu hakkı kullnarak piyasaya döviz sattı. Ama artık durum böyle değil. Döviz açık pozisyonundan dolayı satış yapan bankalar gerileyen kurdan tekrar piyasadan döviz açığını kapatmaya çalıştı.
 
Nasıl ki reel kesimin 180 milyar $ dolar açığından bahsediyorsak aynı şey kamu bankaları için de geçerli ve onlarda önceki satıştan doğan açıklarını kapatıyorlar. Merkez Bankası için de kendi döviz rezervlerini artırmak için iyi bir fırsat oluşmuştur. Bu durumda merkez rezervleri üzerinden gelişen spekülatif tartışmalar son bulabilir. Riski azaltan ve güveni artıran bir durum olacaktır.