Gümrüğe takılan ürünler nasıl alınır

Gümrüğe takılan ürünler nasıl alınır

Gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır ve alınır 2019, 2020?

Son zamanlarda sıkılaşan gümrük kurallarından dolayı birçok ürün gümrüğe takılıyor ve çoğumuz gümrüğe takılan ürünümüzün geri döndündüğünü izliyoruz. 2018 yılı itibari ile dolar kurunda yaşanan şok ve arkasından patlak veren ekonomik daralmayı takip eden bir dizi önlemlerden biri de yurtdışından özellikle internet aracılığıyla yapılan alışverişlere bir sınırlama getirmek ve burda yapılan alışverişleri sıkı şekilde denetlemek oldu. Bu durumda ithalatı azaltmayı ve cari açığı dengede tutmaya çalışacaklardı. Bir nevi paramız yurtdışına gitmesin mantığıyla.
.
Bu durumun doğal sonucu gümrükten gelen ürünlerimize sıkı kontrol uygulanmasından dolayı bazı ürünlere el konulabiliyor yada gümrükte bekletilebiliyor.
Bunlardan en yaygını, ürünün gümrüğe takılmasıdır? Peki, ürünün gümrüğe takıldığını nasıl anlarız? Açıklayalım; 

Gümrüğe Takılan Ürünler Nasıl Anlaşılır 2019, 2020?

Gümrüğe takılan ürünleri  PTT yurt Dışı Kargo Takip ekranlarından anlayabiliriz.

Eğer ürünümüz, UKiM’de (Uluslararası kargo iletim merkezi) beklenenden daha uzun süredir duruyor ise ürününüz muhtemelen gümrüğe takılmıştır.
Bu durumu ekrandan gördükten sonra size bir resmi tebliğ beklersiniz. Bildirimi UKİM yetkilisi posta yolu ile yapar. Ürünün gümrüğe takılma nedeni ile bazı detaylar verilir. Bu durumdan kurtulmanın yolunu size kaba taslak söylerler. Bu istekler genelde aşağıdaki listedeki gibi talepler oluyor.

  1. Fatura(satıcı  firmadan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz)
  2. Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge. Yapılan alışverişin görüldüğü şekilde.
  3. Kimlik (T.C nosu olan soğuk damgalı ehliyet veya kurum kimliğide olur)

yukarda belirtilen belgeler bildirim yapılan evrak üzerinde yer alan ilgili memurun mail adresi veya kurumun adresine gönderilirse 5-10 iş günü içerisinde dönüş olmaktadır. Evrakların Üzerine Kargo Takip Numarasını Ve İletişim Bilgilerinizi ekleyin. Size ulaşmak isterlerse diye.
Bazen bildirim hiç gelmeyebilir. Bu durumda nasıl bir yol izleneceğini açıklayalım.

Bildirim Yapılmayan gümrük takılmaları için ne yapmalıyız 2019, 2020?

16 Mayıs 2019 da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi  ile,yurt dışından yapılan  alışverişlerindeki gümrük muafiyeti  tüm ürünler ve miktarlar için kaldırıldı. Bu demek oluyor ki artık tüm alışverişlerimize gümrük vergisi ödeyeceğiz. Gümrük Muhafaza Memurları artık her üründen en azından paket üzerinde belirtilen ürün fiyatı üzerinden ve ürünün tabi olduğu ÖTV, KDV gibi kesintileri de ekleyerek bir gümrük vergisi çıkartmaktadır. 
Bildirim yapılmayan ve gümrüğe takılan ürüne ait elinizde bulunan belgelerin tamamı ile bizzat kendiniz gidip gümrüğe başvurup UKİM'e evrakları kendiniz teslim edebilirsiniz. Yanınıza aşağıdaki belgeleri almanız faydalı olacaktır.

  1. Fatura (satıcı  firmadan mail adresinize göndermesini isteyebilirsiniz.)
  2. Kredi kartı veya Hesap hareketini gösteren belge. Yapılan alışverişin görüldüğü şekilde
  3. Kimlik (TC nosu olan soğuk damgalı ehliyet veya kurum kimliğide olur)

Evrakların Ukime Tesliminden Sonraki Süreç Nasıl işliyor 2019, 2020?

Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınızı, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor.

Önemli: Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Paketin sizin adınıza olduğunun tespitinden sonra depo kısmına kargo evrakları verilip sizin bekleme odasında sıranızı beklemeniz isteniyor.

Sıranız geldiğinde sizi depoya alıyorlar ve kargo paketini açıp size tam olarak ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını v.b. Değer tespiti için evrakları istiyorlar.

Paketinizi kapatıp, gümrük memuru değer tespiti yapıyor ve ödeme için size bir evrak veriyor.

Çıkan gümrük ücretlerini ödedikten sonra ürününüzü Depodan ödeme dekontunuz karşılığında teslim alabilirsiniz

Eğer Gümrük vergisinin çok yüksek çıktığını düşünüyorsanız, vergilerini ödemeyerek ürünün geri göndericiye iade edilmesini isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda iade işlemleri başlatmalısınız.Haberin sonunda geri iade işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatan makalemiz mevcuttur.

Yurt dışı gönderiniz gümrükte takıldıktan sonra minimum 10 gün maksimum 20 gün gümrükte bekletilmektedir. Eğer ürün için başvuruda bulunmaz iseniz ürün belirtilen süreden sonra otomatik olarak geldiği yere geri göndeirilir. 
Faydalı olması dileğiyle ...