Durmuş Yılmaz Kimdir? Nereli?

Durmuş Yılmaz Kimdir? Nereli?

Durmuş Yılmaz Kimdir Nereli 2020

Durmuş Yılmaz, ekonomist olmasının yanı sıra bürokrat ve siyasetçidir. 23.03.1947 yılında Uşak İli, Eşme İlçesi, Karaca Ömerli köyünde dünyaya geldi. Duriye Yılmaz ile evli olup Betül, Mahmut ve Emine adlı üç çocuk babasıdır.

İlk ve Orta öğrenimini Uşakta, Lise öğrenimini Ankara Tapu Ve Kadastro Meslek Lisesinde tamamladı. Londra Şehir Üniversitesinde (The city university london)  lisans, The University Of London da ekonomi dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Durmuş Yılmaz, çok iyi derecede İngilizce biliyor.

1980 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) kambiyo genel müdürlüğünde göreve başladı. 18 Nisan 2006 da Merkez Bankası kararnamesiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına (TCMB) başkan olarak atandı. 13 Nisan 2011 de görev süresi bitti ve başkanlık görevini Erdem Başçıya devretti. 2009 yılında Euro Money dergisi Durmuş Yılmazı yılın Merkez Bankası başkanı seçti.

7 Haziran 2015 genel seçiminde Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) Uşak milletvekili, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde de İyi Partiden Ankara milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi. Durmuş Yılmaz, İyi Partinin kurucuları arasında yer alıyor.