Faik Öztrak Kimdir? Nereli?

Faik Öztrak Kimdir? Nereli?

Faik Öztrak Kimdir Nereli 2020

Faik Öztrak 26 Mart 1954 yılında Ankara da doğdu. Nilgün Öztrak ile evli ve Orhan Öztrak adlı bir oğlu var. Faik Öztrak, 1973 yılında İstanbul Saint Joseph lisesinden ve 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, maliye bölümünden mezun oldu. İngiltere de bulunan Birmingham Üniversitesinde Kalkınma Finansmanı konusunda master derecesi aldı. İngilizce ve Fransızca dillerini biliyor. Babası Orhan Öztrak Gümrük Ve Tekel ile İçişleri Bakanlığı yapmıştır.

Faik Öztrak, Devlet Planlama Teşkilatında uzmanlık, yıllık programlar ve finansman dairesi başkanlığı, İktisadi planlama başkanvekilliği, iktisadi planlama genel müdürlüğü, müsteşar yardımcılığı, BDDK başkan yardımcılığı ve Hazine Müsteşarlığı yaptı.

Faik Öztrak,; 23, 24, 25, 26 ve 27’nci dönemde Tekirdağ milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekili olarak girdi. 23’üncü dönemde Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi olarak görev aldı. Akdeniz için birlik parlamenter asamblesi ekonomik ve mali konular komitesi başkanlığına seçildi. 24’üncü dönem de Nato Parlementer asamblesi Türk grubu üyesi olarak görev yaptı. Ekonomi ve güvenlik komitesi başkanı seçildi.

Faiz Öztrak, Milliyet gazetesinde ekonomi ile ilgili köşe yazarlığı yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bahçeşehir Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak Makro Ekonomi Ve İstikrar Programları konulu ders verdi. Tüsiad-Koç Üniversitesi ekonomik araştırma forumu direktörlüğü yaptı. Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği üzerine yazdığı makaleler var ve bu makaleler yayınlandı.

Faik Öztrak, 2001 krizinden sonra Hazine Müsteşarı olduğu dönemde Türkiye’nin güçlü ekonomiye geçiş programının hazırlanmasında, uygulanmasında ve uluslararası kuruluşlarla müzakere edilmesinde üst düzeyde koordinasyon görevini üstlendi.

Faik Öztrak, 2008-2016 yılları arasında CHP de parti meclis üyeliği, genel saymanlık, ekonomi politikaları işveren sendikaları ve kuruluşları, dış ilişkiler genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2 Şubat 2018 tarihinde CHP genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu.