Nouriel Roubini kimdir? Nerelidir ?

Nouriel Roubini kimdir? Nerelidir ?

Kriz Kahini Nouriel Roubini kimdir 2020

Nouriel Roubini (d. 29 Mart 1959, İstanbul), Amerikalı ekonomist ve mevcut IMF danışmanı ve IMF'nin Türkiye şefi başkanı.

1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Nouriel Roubini, aslen İran Yahudisi olan ailesi ile birlikte iki yaşındayken Tahran'a taşındı. Daha sonra, ailesi ile yaşamını İsrail ve İtalya'da sürdürdü. Burada ilk ve orta öğretimini tamamlayan Roubini, ardından Amerika’ya giderek Harvard Üniversitesi’nde Uluslararası ekonomi eğitimini tamamladı ve mezun oldu.

1982 yılında Kudüs İbrani Üniversitesi master (B.A.) unvanına sahip oldu. 1988 yılında Harvard Üniversitesinde doktora (Ph.D.) unvanına sahip oldu. Yale Üniversitesi'nde 1988 - 1995 arasında Ekonomi Politikası Araştırma merkezinde görev yapan Nouriel Roubini, ABD Hazine Bakanlığı'nda Temmuz 2000 ile Haziran 2001 arasında danışman olarak bulundu. 'Politik İnişler ve Çıkışlar: Teori ve Delil' adlı kitabın yazarlarından birisi olan Roubini, IMF'ye danışmanlık hizmetinde de bulundu. Araştırma konuları arasında makroekonomi, uluslararası makroekonomi ve uluslararası finans, para politikası, ekonomi politikası, politik ekonomi ile büyüme teorisi bulunuyor. Amerikan vatandaşı olan Roubini, İngilizce, Farsça, İbranice ve İtalyanca biliyor.