Sendikasyon Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sendikasyon Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sendikasyon Kredisi Nedir?


Sendikasyon Kredisi, Banka veya finans kurumu liderliğinde birden fazla banka veya finans kurumunun genel olrak uluslararası güvenilir ticari bankalardan aldığı krediye denir.
 

Sendikasyon Kredisinin Özellikleri Nelerdir?Sendikasyon Kredisinde diğer kredilerde olduğu gibi anapara, vade ve faiz unsurları mevcut. Sendikasyon Kredisi bir borçlanma şeklidir. Bankalar veya finans kurumları tarafından alınan Sendikasyon Kredisi dövizdir. Sendikasyon Kredisine uygulanan faiz oranı, yurtiçi faiz oranından düşüktür. Sendikasyon Kredisi alan banka veya finans kurumları piyasada prestij kazanır.


Bankalar veya finans kurumları tarafından alınan Sendikasyon Kredisi büyüktür (2 Milyar dolar gibi). Sendikasyon Kredisi faiz oranını kredi alan banka veya finans kurumunun sahip olduğu risk belirler, riski fazla olan banka veya finans kurumunun alacağı kredilerde faiz oranı doğal olarak yüksek olacaktır. Sendikasyon Kredisi genel olarak orta ve uzun dönemlidir (3 veya 10 yıl arası bir zaman).


Uluslararası piyasalarda borçlanmada LIBOR kullanılır. LIBOR değişken faizlidir. Sendikasyon Kredisinin faiz oranı da LIBOR'a belirli bir miktar eklenerek belirlenir (Örneğin: LIBOR+0,8 GİBİ).